Województwo warmińsko-mazurskie stanowi wyjątkowe połączenie potencjału miejsca i potencjału ludzi. Inteligentne specjalizacje regionu wraz z infrastrukturą regionu i dostępnością kadr są motorem rozwoju gospodarczego województwa.
Województwo niewątpliwie należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym rejonów Polski. Walory przyrodnicze regionu, czyste środowisko oraz rozbudowana baza hotelowo-noclegowa sprzyjają rozwojowi turystyki na Warmii i Mazurach. Jednak, poza aspektem turystycznym, Warmia i Mazury stanowią również atrakcyjne miejsce dla inwestorów. Nie dziwi więc, że sukcesywnie przybywa firm inwestujących swój kapitał na terenie województwa warmińsko-mazurskim.
Największe miasta regionu to Olsztyn, Elbląg i Ełk. Całe województwo należy do tzw. „specjalnej strefy ekonomicznej”, obecnie noszącej miano Polskiej Strefy Inwestycji, która oferuje wiele zachęt inwestycyjnych dla inwestorów, w tym m.in. zwolnienie z podatków. Co więcej, przedsiębiorcy chcący zainwestować na Warmii i Mazurach mogą liczyć na poziom pomocy publicznej najwyższy w Polsce!
Więcej o atutach inwestycyjnych województwa warmińsko-mazurskiego przeczytasz tutaj.
Inteligentne specjalizacje
Rozwój gospodarczy regionu opiera się na tzw. inteligentnych specjalizacjach regionu, wskazanych w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2030.
Inteligentne specjalizacje oznaczają skoncentrowanie się na kilku wybranych dziedzinach gospodarki, opartych o zasoby naturalne regionu. Do inteligentnych specjalizacji, a tym samym wiodących dziedzin gospodarki województwa warmińsko-mazurskiego można bowiem zaliczyć:
- Ekonomia Wody (zakładająca turystykę, ekoturystykę oraz działalność gospodarczą, związaną z bogactwem wód na Warmii i Mazurach – jezior, rzek i Zalewu Wiślanego, w tym turystykę, przemysł jachtowy, itp.),
- Żywność Wysokiej Jakości (przemysł spożywczy, skupiający się na produkcji i przetwórstwie zdrowej i wysokiej jakości żywności). Regionalne tradycje rolnicze oraz dogodne warunki naturalne dla rozwoju rolnictwa i rybołówstwa przy zapewnieniu odpowiedniego zaplecza naukowo-badawcze pozwalają obecnie na tworzenie sieci dużych kooperantów w obszarze produkcji spożywczej. Istniejący producenci z branży spożywczej, gwarantują producentom rolnym i hodowcom stabilny rynek odbiorców dla ich dostaw.
- Drewno i Meblarstwo (proekologiczna gospodarka leśna, meblarstwo i przemysł drzewny, produkcja maszyn i urządzeń, gdzie stosuje się czyste technologie przemysłowe i korzysta z odnawialnych źródeł energii). Sprzyjające warunki klimatyczne regionu, odpowiednia baza surowców własnych oraz sąsiedztwo województw z dużymi kompleksami leśnymi pozwalające na możliwość współpracy producentów, jak również kooperantów, rozwinięta infrastruktura techniczna dotycząca przemysłu drzewnego (liczne tartaki, zakłady meblarskie, itp.) oraz kilkudziesięcioletnie tradycje sprawiają, że ta dziedzina przemysłu stała się wizytówką regionu.
- Zdrowe Życie (producenci i dystrybutorzy sprzętu oraz produktów medycznych, dostawcy usług medycznych i okołomedycznych, sektor ICT wyspecjalizowany w zakresie ochrony zdrowia, produktów i usług środowiskowych, producenci i dostawcy wiedzy w zakresie zdrowego życia). Specjalizacja bazująca na szeroko rozumianym zadbaniu o zdrowie mieszkańców województwa. Wyłonienie nowej inteligentnej specjalizacji bazowało wokół wyjątkowego potencjału nieskażonego środowiska Warmii i Mazur i działających w regionie unikalnych podmiotów gospodarczych rozwijających się w sektorze związanym z usługami medycznymi i okołomedycznymi.
Wszystkie specjalizacje oparte są o naturalne zasoby Warmii i Mazur, unikalne w skali całego kraju. Charakter regionu sprzyja inwestycjom prośrodowiskowym, nie ingerującym w środowisko przyrodnicze.
Dzięki wielu znanym i cenionym firmom do kluczowych branż w regionie należy również IT. To z naszego regionu wywodzi się m.in. Zortrax – prekursor druku 3D.
Przeczytaj więcej o specjalizacjach regionu.
Turystyka
Warmia i Mazury znane są jako Zielone Płuca Polski. O walorach przyrodniczych województwa decydują przede wszystkim duże kompleksy leśne, z Puszczą Piską na czele, liczne jeziora (na Warmii i Mazurach znajduje się ich ponad 3 tysięcy, z tego też powodu nazywany jest Krainą Tysiąca Jezior), rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i czyste powietrze. Jeziora są połączone kanałami i rzekami, tworząc wielokilometrowy system szlaków wodnych i stanowiąc prawdziwy raj dla żeglarzy. Parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, duże kompleksy leśne, zabytki architektoniczne sprawiają, że każdy turysta pragnie tu jak najszybciej powrócić, a czyste ekologicznie środowisko naturalne ma walory uzdrowiskowe.
Wszystko to sprawia, że województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów z Polski i z zagranicy regionów naszego kraju, co wiąże się z rozbudową infrastruktury dla turystów – hoteli, obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, ekologicznych przystani, restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych, barów, stołówek i firm cateringowych. W ostatnich latach na Mazurach powstało kilkanaście nowoczesnych ekomarin, przygotowanych na przyjęcie nawet najbardziej wymagających żeglarzy.
W regionie działa także 109 znakomitych hoteli (stan na 1.10.2024 r.), z czego 6 to hotele pięciogwiazdkowe, 20 – czterogwiazdkowe i 61 – trzygwiazdkowe.
Dogodne warunki do uprawiania sportów, liczne trasy żeglugowe, szeroka sieć lokalnych centrów sportów zimowych, duża liczba stadnin i szkół jeździeckich razem z wszystkimi innymi walorami daje inwestorowi gwarancję zwrotu poniesionych nakładów i godziwego zysku. Walory przyrodnicze oraz czyste środowisko stanowią o ogromnym potencjale regionu, a także mają wpływ na wysoką jakość życia na Warmii i Mazurach.
Warmia i Mazury to:
- Łatwa logistyka dzięki ekspresowej ,,siódemce”, łączącej Kraków, Warszawę i Gdańsk (część drogi znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim), pozostałe drogi ekspresowe i drogi krajowe m.in.:
- droga ekspresowa S16 (Mrągowo – Orzysz – Ełk), która w najbliższych latach będzie rozbudowywana i docelowo droga ekspresowa będzie aż do przejścia granicznego Ogrodniki (granica państwa z Litwą).
- nr 16 (z Grudziądza, przez Iławę, Ostródę, Olsztyn, Mrągowo i Ełk – aż do przejścia granicznego Ogrodniki Litwa),
- 22 (Grzechotki – przejście graniczne z Rosją, Braniewo, Elbląg (na odcinku Grzechotki-Elbląg droga ekspresowa S22), Malbork, Gorzów Wielkopolski, aż do przejścia granicznego w Kostrzynie nad Odrą),
- 51 (Olsztynek, Olsztyn (na odcinku Olsztyn-Olsztynek droga ekspresowa S51), Olsztyn – Olsztynek wraz z obwodnicą Olsztyna, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i przejście graniczne w Bezledach),
- 65 (przejście graniczne w Gołdapi, przez Olecko, Ełk, Grajewo, aż do Białegostoku i przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach),
- droga ekspresowa S61, przebiegająca przez Ełk i biegnąca do granicy państwa z Litwą (Budzisko);
- Wschodnia granica Unii Europejskiej – na granicy z obwodem królewieckim zlokalizowanych jest dziewięć przejść granicznych: drogowych (Bezledy, Gołdap, Gronowo, Grzechotki), kolejowych (Braniewo, Głomno i Skandawa) oraz morskich (Elbląg i Frombork);
- Dostęp do Morza Bałtyckiego, który zapewnia port w Elblągu, największy port Zalewu Wiślanego. obsługuje zalewową i bałtycką żeglugę przybrzeżną towarową i pasażersko-turystyczną. Port morski w Elblągu posiada połączenia kolejowe i drogowe z obwodem królewieckim, Warszawą, Gdańskiem, Olsztynem, Malborkiem i Braniewem. Kanał umożliwia dostęp do Elbląga statkom morskim o długości 100 metrów (lub 180 m – zestaw barek), szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4,5 metra.
- Sieć linii kolejowych o łącznej długości ponad 1,2 tys. km – kolej na Warmii i Mazurach zapewnia połączenia pomiędzy największymi miastami regionu i głównymi miastami w Polsce, umożliwia również transport kolejowy firmom zlokalizowanym w regionie. Funkcjonuje także Logistic Terminal Braniewo – największy i najnowocześniejszy terminal przeładunkowy w sąsiedztwie przejścia granicznego Braniewo – Mamonowo na granicy polsko-rosyjskiej, zapewniający wysoką jakość infrastruktury maszyn i potencjał przeładunkowy, świadczy usługi w zakresie przeładunku, konfekcjonowania, magazynowania, spedycji i obsługi logistycznej towarów oraz odprawy celnej.
- Połączenia lotnicze, oferowane przez Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Port został uruchomiony w styczniu 2016 roku, przez pierwszej pół roku obsłużył 10 tys. pasażerów. Lotnisko znajduje się w Szymanach, 10 km od Szczytna oraz 56 km od Olsztyna (stolicy regionu). Można się tam dostać lub za pośrednictwem połączenia kolejowego, podróż trwa niecałą godzinę. Szczegóły dotyczące aktualnych połączeń oraz obsługujących ich przewoźników znajdują się na stronie www.mazuryairport.pl.
Główne walory inwestycyjne województwa
- sieć dróg ekspresowych i krajowych, gęsta sieć kolejowa, lotnisko w regionie, port morski,
- znakomite warunki rozwoju dla ekologicznych gałęzi przemysłu,
- duży potencjał produkcji rolnej i rolno-spożywczej,
- czyste środowisko naturalne i specyficzna kultura regionu Warmii i Mazur stwarzają wysoki potencjał dla rozwoju przemysłu turystycznego i agroturystycznego,
- wsparcie ośrodków naukowych,
- doskonałe zasoby kadrowe.
Do pobrania:
Broszura informacyjna o inteligentnych specjalizacjach regionu (pdf)