Zdrowe życie to czwarta już inteligentna specjalizacja na Warmii i Mazurach. O tym, jak powstała i jakie perspektywy się z nią wiążą, mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Jak wyglądała droga do kolejnej inteligentnej specjalizacji?

Od blisko dekady rozwój Warmii i Mazur stymulują ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości. Jednak wraz z upływem czasu oraz zmieniającą się sytuacją społeczną i gospodarczą uwidoczniła się potrzeba ustanowienia nowych inteligentnych specjalizacji – jedną z nich jest właśnie zdrowe życie. O jej utworzeniu zadecydowała m.in. komplementarność z innymi dobrze prosperującymi sektorami, położenie geograficzne, ruch turystyczny, a przede wszystkim potencjał wyjątkowego, nieskażonego środowiska. Co ważne, sygnał do tego działania dali sami przedsiębiorcy. W odpowiedzi na to powstała diagnoza zawierająca informacje o atutach regionu czy wymiernych efektach, a następnie system rekomendacji. Zatem zdrowe życie to nie koncepcja, którą dopiero będziemy wypełniać treścią, ale reakcja na konkretne zapotrzebowanie i rozwinięcie tego, co już się tutaj dzieje.

Co w takim razie oznacza zdrowe życie na Warmii i Mazurach?

Spektrum branż, które mogą liczyć na szczególne wsparcie w ramach tej inteligentnej specjalizacji, jest dość szerokie. Obejmuje np. produkcję i dystrybucję sprzętu oraz wyrobów medycznych, podmioty stanowiące bazę wiedzy w zakresie zdrowego życia, dostawców usług medycznych, okołomedycznych i środowiskowych, a także sektor ICT wyspecjalizowany w zakresie ochrony zdrowia. Wiele z tych przedsięwzięć jest w toku. Pracujemy nad wzmocnieniem funkcji uzdrowiskowej regionu. Obecnie status uzdrowiska ma Gołdap, a Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Frombork i Miłomłyn uzyskają go wraz z uzupełnieniem odpowiedniej infrastruktury. Na tę ścieżkę niedawno wkroczyło również Olecko. Wydział Lekarski na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie cieszy się ogromnym zainteresowaniem – wierzymy, że jego absolwenci kiedyś staną się silnym zapleczem merytorycznym dla nowo utworzonej inteligentnej specjalizacji. Warto też wspomnieć, że już w przyszłym roku w pobliżu lotniska w Szymanach rozpocznie działalność centrum produkcyjno-logistyczne z obszaru produkcji aparatury medycznej.

Jak to się przełoży na sytuację gospodarczą całego województwa?

Nowe obszary o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu to potencjalne źródło innowacyjnych rozwiązań i wzrostu dochodów dla biznesu, co – mamy nadzieję – będzie napędzać lokalną gospodarkę. Z jednej strony może wzmocnić już działające tutaj firmy, z drugiej – przyciągnąć nowych inwestorów. Zdrowe życie rozumiane jako dbałość o siebie to nie ulotny trend, ale w warunkach starzejącego się społeczeństwa, stresującego trybu życia i degradacji środowiska po prostu konieczność. Jako inteligentna specjalizacja ma szanse uczynić z naszego województwa wiarygodnego dostawcę usług zdrowotnych i technologii medycznych, co może się przyczynić do rozwoju przedsiębiorczości, a zarazem poprawić jakość życia zarówno mieszkańców województwa, jak i naszych gości.

Źródło: Puls Biznesu

Artykuł w formacie pdf – zobacz tutaj.