Mikołajki na dwa dni (6-7 marca 2023 r.) zamieniły się w europejską stolicę samorządów. A to wszystko za sprawą VIII Europejskiego Kongresu Samorządów pod hasłem „Nowa solidarność dla nowej epoki”.

Największa platforma wymiany poglądów

Europejski Kongres Samorządów to największa w Polsce platforma wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych, elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych, świata biznesu, kultury, organizacji pozarządowych i mediów. W Kongresie wzięło udział łącznie ok. 2000 osób z kraju i zagranicy.

Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie przyczyniły się do dynamicznego zakończenia starej epoki. Nowa wymaga pogłębienia współpracy, zrozumienia i budowania solidarności ponad podziałami. Aby państwo było silne i skuteczne niezbędnym są sprawne samorządy – podkreślił marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To właśnie one najlepiej sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, biorąc na siebie ciężar niespodziewanych wydarzeń takich jak uchodźcy czy pandemia. To one muszą zareagować pierwsze i to one rozumieją potrzeby lokalnych mieszkańców, na nie także spada ciężar zarządzania oraz wprowadzania reform społecznych.

12 ścieżek tematycznych dla samorządów, biznesu i gospodarki

Na Program Kongresu składało się 12 ścieżek tematycznych (Biznes i Zarządzanie, Finanse, Forum Kultury Regionów, Gospodarka, Ochrona Środowiska, Przyjazny Samorząd, Salon Przemysłu Turystycznego, Samorząd Przyszłości, Społeczeństwo, Współpraca Międzyregionalna, Wydarzenia Specjalne, Zdrowie, Zrównoważony Rozwój) obejmujących ponad 120 wydarzeń w tym: sesji plenarnych, bloków programowych, paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów, prezentacji raportów, ale także wydarzeń kulturalnych, m.in.:

  • Jak zaktywizować młodzież w samorządach?
  • Mikołaj Kopernik – najbardziej znana warmińska marka
  • Transformacja energetyczna samorządów – oświetlenie miejskie
  • Jaka będzie przyszłość transportu miejskiego?
  • Jakich inwestycji potrzebują samorządy?
  • Jak zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa w samorządzie?
  • Kooperacja biznesu i samorządów – wpływ zagranicznych inwestorów na regionalną gospodarkę oraz zrównoważony rozwój społeczny, edukacyjny i środowiskowy
  • Budownictwo społeczne szansą na własne mieszkanie w czasach kryzysu
  • „Samorząd na obcasach” – siła kobiet w samorządzie
  • Jak zapobiegać przemocy w szkołach?
  • Rola samorządów w rozwoju małych i średnich miast
  • Przyszłość gospodarki odpadami. Jak zmaksymalizować efekty?
  • Warto inwestować w zabytki
  • Inwestycje w jakość życia, czyli czego od samorządu chcą obywatele?

Te i wiele innych paneli dyskusyjnych pozwoliły uczestnikom Kongresu spojrzeć szerzej na problematykę zagadnień tak istotnych dla samorządowców, posłów czy przedsiębiorców.

Podczas kongresu pojawiały się tematy ważne, trudne, kontrowersyjne – wszystko po to, by w obliczu tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej być krok do przodu.

Forum zakończyło się uroczystą Galą, podczas której zostały wręczone Nagroda Europejskiego Kongresu Samorządów, Nagroda ,,Samorządowiec Przyjazny Młodzieży” przyznawana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Nagroda Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dla Jednostek Samorządu Terytorialnego za opiekę nad miejscami pamięci i propagowanie postaw patriotycznych oraz Nagroda Europejskiego Kongresu Samorządów dla Dziennikarza Regionalnego.

Organizatorem wydarzenia było Forum Ekonomiczne / Economic Forum, a Głównym Partnerem Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia: