26 kwietnia rozpoczyna się kolejny Regionalny Festiwal Explory w Olsztynie. W hybrydowej formie – na żywo i online – Program Explory w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego będzie inspirować młodych i przekonywać, że nauka jest ciekawa.

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Od lat ważnym dla programu punktem na mapie jest województwo warmińsko-mazurskie. To tutaj odbywa się Regionalny Festiwal Nauki czyli spotkania ze społecznościami szkolnymi oraz regionalny etap prestiżowego konkursu.

26-27 kwietnia Fundacja Zaawansowanych Technologii (organizator Explory) odwiedzi Szkołę Podstawową nr 33 oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika. Uczniowie i uczennice z olsztyńskich szkół wezmą udział w wykładach „Przyroda była pierwsza, czyli technologie z natury” dr Adama Czyżewskiego, „Odgadywanie przyszłości”- o megatrendach i wyzwaniach, które czekają młodzież, Joanny Brzoskowskiej-Czerepiuk, „Exploruj z Kopernikiem – myśl, badaj, odkrywaj” Piotra Majewskiego, poznają metodę design thinking w prowadzeniu projektu badawczego oraz, dzięki wystąpieniu Rafała Wolaka, odkryją zawód przyszłości jakim jest operator drona.

28 i 29 kwietnia to dni konkursowe, podczas których 30 zespołów młodych talentów zaprezentuje swoje innowacyjne pomysły, takie jak np.: sensoryczny tłumacz języka migowego, robotyczne ramię czy projekt badający rozwój farm wiatrowych. Projekty oceniać będzie specjalistyczne jury złożone z profesorów i doktorów wyższych uczelni – w tym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Ponownie, po raz trzeci, gospodarzem lokalnego wydarzenia jest Województwo Warmińsko-Mazurskie – Warmia i Mazury to region ekologiczny, czysty, idealny do odpoczynku, ale jednocześnie miejsce, w którym rozwijają się nowoczesne, przyjazne środowisku technologie. To miejsce, które sprzyja pracy twórczej, realizacji pomysłów, doskonałe do życia, nauki i pracy. Dlatego cieszę się, że Regionalny Festiwal Nauki Explory dotarł do naszego regionu. Jego idea wpisuje się w nasze priorytety rozwojowe i przynosi wiele szans młodym naukowcom – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego zapraszając do udziału w wydarzeniu.

Sprawdzony sposób na rozwój talentów

W minionej dekadzie Program zgromadził społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Odbyło się już ponad 60 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. O Explory i kompleksowym rozwoju swoich talentów uczniowie słyszą już w szkołach i regionach. Międzysektorowa współpraca z samorządami pozwala bowiem na lokalne pojawienie się Programu poprzez organizowane warsztaty, spotkania ze specjalistami i  prezentacje naukowe.

O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca – w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Wierzymy, że już wkrótce do tego grona dołączą kolejni młodzi, tym razem z województwa warmińsko-mazurskiego.