Dyrekcja lotniska i samorząd województwa mają coraz ambitniejsze plany na rozwój Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. W przyszłości ma być nie tylko więcej nowych kierunków lotów, ale i kolejne inwestycje w infrastrukturę. Takie plany wynikają z faktu, iż coraz więcej pasażerów chce korzystać z usług lotniska w Szymanach.

Będą nowe połączenia lotnicze

Po tym, jak przedstawiciele Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury poinformowali, że z lotniska w Szymanach będzie można polecieć na Riwierę Turecką (loty do tureckiej Antalyi wystartują już 21 czerwca i będą dostępne do 20 września), przyszły kolejne dobre informacje dla pasażerów. Dyrekcja portu planuje uruchomienie kolejnych połączeń.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury podejmuje starania w celu rozszerzenia swojej siatki połączeń, zarówno o trasy krajowe jak i zagraniczne, aby zaspokoić potrzeby naszych pasażerów. Obecnie skupiamy się na negocjacjach dotyczących uruchomienia nowych połączeń krajowych do Szczecina i Katowic, co pozwoliłoby na jeszcze wygodniejsze podróżowanie wewnątrz kraju – podkreśla Dariusz Naworski, rzecznik prasowy lotniska w Szymanach.

Jak dodaje, trwają również intensywne prace nad wprowadzeniem nowych połączeń zagranicznych, takich jak Oslo, Eindhoven, Dublin i Manchester.

Te destynacje cieszą się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu. Pragniemy stworzyć możliwości podróży zarówno w celach biznesowych, jak i turystycznych, otwierając nowe perspektywy dla naszych pasażerów. Zapewniamy, że podejmujemy wszelkie wysiłki, aby prowadzone negocjacje zakończyły się sukcesem, i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ogłosić nowe, ekscytujące połączenia, które umożliwią jeszcze łatwiejsze i bardziej komfortowe podróżowanie. Będziemy na bieżąco informować o postępach w tych działaniach na naszej stronie internetowej, mediach społecznościowych oraz w komunikatach prasowych – zapewnia przedstawiciel lotniska.

Kolejne inwestycje w infrastrukturę

Nowe połączenia lotnicze to jedna kwestia. Druga, równie ważna kwestia to inwestowanie w infrastrukturę lotniska. Zgodnie z informacją serwisu prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego ponad 26,5 mln zł to koszt farmy fotowoltaicznej i pomp ciepła, które zostaną zainstalowane w porcie.

Jak wyjaśniają przedstawiciele samorządu województwa, projekt „Energy Biznes – farma fotowoltaiczna i pompy ciepła” składa się z budowy farmy fotowoltaicznej wraz z carportami parkingowymi o mocy łącznie 946,98 kW oraz budowy pomp ciepła o mocy 1500 kW. Projekt jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Przecieramy szlaki, bo tego typu inwestycje w tak dużym zakresie nie były i nie są prowadzone na żadnym lotnisku w Polsce. Oszczędności finansowe w dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia, ale nie zapominamy przede wszystkim o ochronie środowiska. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii eliminuje emisję dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery. Wszystkie nowe projekty stwarzają jeszcze lepsze warunki do dalszego rozwoju naszego lotniska. Co prawda jest ono jednym z najmniejszych regionalnych portów lotniczych w kraju, ale z bardzo dużym potencjałem – podkreśla Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

2 mln zł oszczędności rocznie

Dzięki zarządowi województwa uzyskaliśmy środki na kolejną lokatę kapitału na naszym lotnisku. Dlatego ciągle możemy mówić o zrównoważonym rozwoju. Nowa inwestycja przyniesie nam bardzo duże oszczędności. Z wyliczeń wynika, że będzie to ok. 2 mln zł rocznie, zatem powinna zwrócić się bardzo szybko – przyznał Wiktor Wójcik, prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Całkowity koszt projektu wynosi 26,5 mln zł, z czego 60% stanowi unijne dofinansowanie. Instalacja pomp ciepła będzie kosztować prawie 14,5 mln zł, natomiast postępowanie na wybór wykonawcy farmy fotowoltaicznej jeszcze trwa.

Źródło: gazetaolsztynska.pl