Przedsiębiorstwo Polskie Sieci Elektroenergetyczne planuje powołanie Specjalnych Stref Energetycznych, w których odbiorcy przemysłowi będą mogli liczyć na specjalne warunki przyłączenia i cen energii. Jedna z takich stref, która mogłaby zmienić architekturę lokalizacji przemysłu w Polsce w nadchodzących dziesięcioleciach, powstanie w Olsztynie.

Sześć stref na północy Polski, w tym w Olsztynie

W ciągu najbliższych dekad na północy Polski zlokalizowane zostaną główne moce wytwórcze energii elektrycznej. Według Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku znajdujące się na Pomorzu lądowe farmy wiatrowe mają wynosić rocznie co najmniej 11 GW.  W nadmorskiej gminie Choczewo, położonej ok. 65 km od Gdańska, powstać ma pierwsza polska elektrownia jądrowa.

Z tego powodu Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują powołanie Specjalnych Stref Energetycznych. Na północy kraju powstanie ich sześć: w Suwałkach, Słupsku, Redzikowie, dwie w Ostaszewie, Szubinie oraz w Olsztynie.

Obniżka rachunków za energie elektryczną dla inwestorów

Strefy mają zostać zlokalizowane przy głównych węzłach i rozdzielniach prądu wysokiego napięcia linii 400 kV i 220 kV. Według PSE, takie rozwiązanie ma zapewnić stały i relatywnie tani dostęp do energii elektrycznej dla przemysłu.

Dzięki specjalnym strefom energetycznym inwestorzy zyskają istotny bodziec do lokalizacji inwestycji w miejscach najbardziej korzystnych z punktu widzenia systemu elektroenergetycznego. W zamian będą mogli liczyć na obniżenie rachunków na energię elektryczną. To rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli przemysłu.mówi pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Obecnie sercem przemysłowym Polski jest obszar Śląska, gdzie znajdziemy najwięcej zakładów przemysłowych w Polsce. Takie umiejscowienie, poza dogodną lokalizacją i dostępem do siły roboczej, podyktowane było m.in. dostępem do taniej energii, wytwarzanej z wydobywanego węgla. W perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat węgiel straci jednak swoje miejsce w mapie energetycznej Polski. Zastąpi go zrównoważony miks oparty na OZE, elektrowniach jądrowych oraz gazie.

Źródło informacji: olsztyn.com.pl

Źródło grafiki: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S. A.