Przy olsztyńskiej fabryce Michelin powstał zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych, który będzie przetwarzał opony poddanych recyklingowi. Kwestia zużytych opon przestanie już być problemem.

Produkcją pyłu gumowego zajmie się amerykańska firma chemiczna Lehigh Technologies, należąca do grupy Michelin. To będzie pierwszy tego typu zakład w Europie, a drugi na świecie (pierwszy znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Tucker pod Atlantą).

Lehigh Technologies do produkcji pyłów gumowych wykorzystuje rocznie około miliona opon wycofanych z eksploatacji. W ten sposób ponownie wykorzystuje zużyte ogumienie, które trafiłoby na wysypisko śmieci lub zostało spalone, co nie pozostałoby bez wpływu na środowisko. W Olsztynie w ciągu roku ma powstawać ok. 10 tys. ton pyłu, który będzie dodawany do mieszanki podczas produkcji nowych opon. W ten sposób opony zyskują drugie życie.

Zrównoważona transformacja produktu

Firma Lehigh Technologies należy do Grupy Michelin od 2017 r. To ważny element strategii, która docelowo ma przyczynić się do dywersyfikacji produktów tego oponiarskiego giganta i zrównoważonej transformacji jego produkcji.

Podczas oficjalnego otwarcia zakładu we wtorek (30 maja) Krzysztof Wójcik, przedstawiciel Lehigh Technologies, przybliżył założenia procesu produkcyjnego pyłu:

– Bierzemy odpady, czyli zmielone opony, i przetwarzamy je specjalnie opatentowaną kriogeniczną metodą w pył, a następnie zwracamy go z powrotem jako prawidłowo skomponowany wysokiej klasy produkt – wyjaśnił.

Pyły gumowe to zrównoważone środowiskowo materiały wykorzystywane do produkcji opon o wysokich osiągach, modyfikacji asfaltu (zwiększającej wydajność i trwałość), poliuretanów, gumy pierwotnej, betonu, zapraw cementowych, powłok wodoodpornych czy klocków hamulcowych.

– Wykorzystanie pyłów gumowych nie tylko przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów, lecz także zapewnia niższe koszty produkcji i podnosi jakość produktów – przekonywali przedstawiciele Grupy Michelin.

Ekologiczna strategia rozwoju regionu

Przedstawiciele lokalnych władz podczas otwarcia zakładu zwrócili uwagę na to, że nowa inwestycja doskonale wpisuje się w ekologiczną strategię rozwoju Warmii i Mazur – bowiem część pyłu wyprodukowanego w Olsztynie będzie wykorzystywana przez olsztyńską fabrykę Michelin do produkcji opon. Jest też więcej chętnych wykorzystanie tego nowoczesnego materiału –  wśród zainteresowanych jest m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: gazetawyborcza.pl