Są pieniądze na uzbrojenie terenu w Szymanach, w sąsiedztwie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Z pieniędzy skorzysta zarówno gmina Szczytno, jak i lotnisko.

Gmina Szczytno już od dawna chciała uzbroić teren przylegający do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury o powierzchni 90 hektarów. Uchwaliła już nawet plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada utworzenie tam strefy przemysłowej. Do tej pory brakowało jednak dobrych dróg dojazdowych, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i przede wszystkim środków na realizację tych inwestycji. Teraz pojawiła się szansa na ich wykonanie.

Jeżeli zostaną uzbrojone w wodę, kanalizację, zostaną wybudowane nowe drogi, to pojawią się inwestorzy, którzy zostawią tu pieniądze, a tym samym powstaną miejsca pracy, których w naszym powiecie brak – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno.

Inwestorów może zachęcić bliskość lotniska, które ma już przecież uprawnienia do obsługi ruchu towarowego. Z drugiej strony – może to być również szansa na dalszy rozwój dla samego portu lotniczego.

Jest zainteresowanie firm, by inwestować w pobliżu lotniska, ale jeśli teren jest nieuzbrojony, to się wahają. Natomiast jak się tam ulokują, to podejrzewam, że będą korzystać z tego lotniska – mówi Edward Adamczyk, przewodniczący klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego w sejmiku województwa.

To nie tylko gmina wiejska Szczytno będzie miała większe dochody, ale cały region. Gdy mamy teren uzbrojony, to znajdą się inwestorzy, którzy chcą budować swoje zakłady, ale nie chcą inwestować w uzbrojenie terenu – podkreśla radny Prawa i Sprawiedliwości Henryk Żuchowski.

Władze gminy zauważyły już duże zainteresowanie ze strony inwestorów, którzy zaczęli kupować grunty na terenie planowanej strefy przemysłowej.

Mieliśmy już spotkanie na lotnisku z firmą, która produkuje bardzo precyzyjne urządzenia medyczne do okulistyki. W ciągu najbliższych 2 lat chcieliby tam wybudować swoją fabrykę – informuje wójt Sławomir Wojciechowski.

Gminie Szczytno na tę inwestycję udało się pozyskać 60 milionów złotych z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jej koszt jest szacowany na 70 milionów. Pozostałe środki gmina chce pozyskać z funduszy unijnych. Uzbrojenie terenów przy lotnisku w Szymanach powinno się zakończyć za około 2 lata.

Źródło: radioolsztyn.pl