Rozpoczęła się rozbudowa lądowiska w Gryźlinach. Dzięki modernizacji z lotniska będzie mogło korzystać więcej samolotów. Będzie służyło również do organizacji dużych wydarzeń, np. koncertów.

Rozbudowa lądowiska szansą na rozwój gminy

W ślad za tym, że gmina Stawiguda może się pochwalić największym wzrostem liczby mieszkańców w 2021 roku władze myślą również o inwestycjach, które przyczynią się do rozwoju całej gminy.

Olsztyńskie starostwo powiatowe i gmina Stawiguda już od wielu lat wiążą z lądowiskiem w Gryźlinach duże nadzieje i działają w kierunku jego rozbudowy. Dwa lata temu wyposażono je w nowy zbiornik paliwa, który pozwolił na tankowanie samolotów „turbo”. Kilka tygodni temu rozpoczęła się z kolei budowa nowego hangaru, w którym docelowo ma się zmieścić 10 samolotów. Starosta powiatu olsztyńskiego, Andrzej Abako, jest przekonany, że inwestycja ta „podniesie atrakcyjność i potencjał” lądowiska w Gryźlinach. W planach władz lokalnych jest również budowa betonowego pasa o długości 1700 metrów, który pozwoli na lądowanie większym samolotom pasażerskim. 

Będzie strefa gospodarcza i koncerty

To jednak nie koniec lokalnych planów inwestycyjnych. W pobliżu lądowiska ma powstać strefa gospodarcza gminy Stawiguda, obejmująca aż 130 hektarów. Bliskie sąsiedztwo lądowiska powinno być kuszące dla inwestorów, dzięki czemu przyciągnie ich większą liczbę pod Olsztyn.  Oprócz wójta Stawigudy, Michała Kontraktowicza, zabiega o to również starosta olsztyński.

Lądowisko w Gryźlinach to również dotychczasowe miejsce organizacji corocznych pikników lotniczych, cieszących się dużym zainteresowaniem. Wójt gminy Stawiguda chce pójść jeszcze dalej i wykorzystać potencjał tego miejsca do organizacji dużych, komercyjnych koncertów.

Źródło: olsztyn.com.pl