„Inwestycja z perspektywą” to ogólnopolski konkurs na najlepsze inwestycje samorządowe dofinansowane z Funduszy Europejskich. W tegorocznej edycji konkursu bierze udział siedem projektów z Warmii, Mazur i Powiśla.
Celem konkursu „Inwestycja z perspektywą” jest upowszechnianie informacji o realizowanych przez samorządy inwestycjach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. W tym roku zgłoszono 187 inwestycji z całej Polski. W konkursie wygrywają projekty, które uzyskają najwięcej głosów
w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zgłaszającego samorządu.
Na poszczególne projekty można zagłosować poprzez stronę internetową: https://samorzad.pap.pl/konkurs-inwestycja-z-perspektywa.
Głosowanie trwa do 10 lutego 2023 roku, a lista laureatów zostanie ogłoszona 27 lutego 2023 roku.
Organizatorem wydarzenia jest Serwis Samorządowy PAP. Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Polityka Spójności w regionach” współfinansowanego przez Komisję Europejską.
PROJEKTY Z WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO:
Ełk: Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w mieście Ełku
W ramach dwuetapowego projektu zakupiono łącznie 8 nowoczesnych autobusów hybrydowych marki Volvo, mogących pomieścić po 96 osób. Każdy z nich spełnia wysokie standardy dotyczące przewozu pasażerów. Autobusy wyposażone są w niezależne ogrzewanie przestrzeni pasażerskiej, klimatyzację całopojazdową oraz elektroniczne tablice kierunkowe. Stopniowa wymiana starych, wyeksploatowanych autobusów na tabor niskoemisyjny ma korzystny wpływ nie tylko na poprawę komfortu podróżowania pasażerów, ale również na utrzymanie ciągłości kursów oraz niezawodność posiadanego taboru.
Gołdap: Urządzenie Nabrzeża Jeziora Gołdap
W ramach projektu „Urządzenie Nabrzeża Jeziora Gołdap” przebudowane zostały sanitariaty, kuchnia polowa i budynek wypożyczalni sprzętu pływającego. Boisko do siatkówki plażowej zyskało nową trybunę, a nabrzeże pomost. Dzięki realizacji projektu gołdapskie turnieje siatkówki plażowej zyskały wyższą rangę, a na zmodernizowanym nabrzeżu uruchomiona została szkółka żeglarska. Jako jej wyposażenie do Gołdapi trafiło 10 żaglówek klasy optymist i 10 łodzi żaglowych typu delphia. Wypożyczalnia sprzętu pływającego wzbogaciła się o 10 łodzi wędkarskich, 15 kajaków, 10 rowerów wodnych oraz 10 desek do windsurfingu. Tuż obok gołdapskiej plaży miejskiej powstał również plac zabaw.
Lidzbark Warmiński (miasto): Budowa infrastruktury uzdrowiskowej
Zakres projektu pn. „Budowa infrastruktury uzdrowiskowej w Lidzbarku Warmińskim” przewidywał stworzenie publicznej infrastruktury uzdrowiskowej, która w szerszym zakresie wykorzysta walory środowiska naturalnego oraz zwiększy atrakcyjność turystyczną zasobów dziedzictwa naturalnego regionu oraz gminy Lidzbark Warmiński.
W ramach zrealizowanej inwestycji wybudowano tężnię zewnętrzną z budynkiem technicznym, drogę dojazdową, toalety wolnostojące, wiatę śmietnikową, ciągi pieszo-jezdne z promenadami, ścieżkami pieszymi oraz miejscami postojowymi, a także plac zabaw wraz z wiatami rekreacyjnymi. Ponadto teren inwestycji został uzbrojony w sieci infrastruktury podziemnej: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej, sieci energetycznej, teletechnicznej, wybudowany został również parking.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Lidzbark: Budowa amfiteatru
Budowa amfiteatru to jedna z największych i najbardziej perspektywicznych inwestycji ostatnich lat w gminie Lidzbark. Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim i dofinansowaniu ze środków Cittaslow z RPO Warmia Mazury udało się pozyskać 2 024 750 zł na ten cel.
Nowy obiekt to nie tylko scena, ale także zadaszona widownia z miejscami siedzącymi, która umożliwia udział w wydarzeniach nawet podczas deszczu. Inwestycja obejmuje również infrastrukturę wokół amfiteatru. Obiekt wyposażony jest w monitoring, oświetlenie, rzutnik, ekran do projekcji, czyli wyposażenie niezbędne do nowoczesnej obsługi wydarzeń kulturalnych.
Lubawa: Utworzenie Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej na Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie
W ramach projektu przeprowadzone zostały prace rewitalizacyjne na terenie ruin zamku, w tym prace archeologiczno-konserwatorskie w celu ochrony, zachowania i zabezpieczenia zabytkowego obiektu. Przywrócone zostały funkcje użytkowe piwnic byłego zamku w części południowej, wschodniej oraz częściowo północnej. Zabezpieczone piwnice ruin zamku i parter odtwarzanej budowli zostały przystosowane do prowadzenia działalności społecznej i kulturalnej.
Nad piwnicami w południowej i wschodniej części powstały dwa skrzydła obiektu na potrzeby związane z działalnością LCAS, które są wykorzystywane m.in. na potrzeby przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W obiekcie prowadzone są np. zajęcia dla uczestników Uniwersytetu III Wieku, znajduje się w nim także miejsce dla Świetlicy Środowiskowej. W nowym obiekcie użyteczności publicznej z pomieszczeń korzystają stowarzyszenia i organizacje, których działalność związana jest z promocją historii Lubawy, biskupów chełmińskich czy Mikołaja Kopernika. W Centrum znajduje się również Punkt Informacji Turystycznej i Miejski Punkt Pomocy Rodzinie. Odbywają się tam także warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wykłady dla dorosłych oraz koncerty.
Olsztyn: Przebudowa i rozbudowa hali widowiskowo-sportowej Urania
Wybudowana w 1978 roku Hala Urania znajduje się w centrum miasta. Była areną wielu zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. W 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy Hali. Zgodnie z projektem Urania zachowa swój architektoniczny charakter. Uwzględniając aspekt ekologiczny, zaproponowano technologię energooszczędną zarówno w zakresie przyjętych rozwiązań materiałowych, jak i technologicznych.
Po zakończeniu projektu dotychczasowa pojemność Uranii zostanie podwojona do poziomu 4 045 miejsc w głównym obszarze, z dodatkowym 1000 miejsc w hali treningowej i możliwością 1 000 miejsc stojących. Oznacza to zwiększenie liczby miejsc o blisko 100%. Boisko główne wykorzystywane będzie m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. W Hali znajdą się również sale do podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne.
Nowy obiekt zostanie oddany do użytku w 2023 roku, zatem w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Srokowo: Kompleks rekreacyjno-sportowy w Leśniewie
Na terenie obiektu znajduje się węzeł sanitarny, drewniane wiaty z ławkami i stołami, pomosty, parking, pole namiotowe i kempingowe, miejsce na ognisko oraz komfortowe w pełni wyposażone 3 domki letniskowe do wynajęcia. Do dyspozycji gości jest zewnętrzna siłownia oraz boisko do siatkówki plażowej, a dla najmłodszych plac zabaw. Jezioro, przy którym położony jest obiekt, obfituje w wiele gatunków ryb, dlatego stanowi atrakcję dla wędkarzy, a w biurze kompleksu znajduje się „Izba Rybaka”, w której podziwiać można stare eksponaty wędkarskie. Na terenie utworzona została ścieżka ekologiczno-edukacyjna dotycząca morfologii ryb słodkowodnych. Kompleks rekreacyjno-sportowy w Leśniewie funkcjonuje w sezonie letnim i służy mieszkańcom, a także przyciąga turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Dużym atutem jest jego bezpośrednia lokalizacja przy trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, gdzie zmęczeni rowerzyści mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu, narzędzi do podstawowych napraw rowerów oraz odpocząć przed dalszą trasą.
Źródło informacji: samorzad.pap.pl
Źródło zdjęcia: UM Olsztyn