#genWarmiiiMazur to jedyny gen, który można nabyć lub (jak to z genami bywa) można się z nim urodzić. Nabywanie genu dzieje się przez świadomy wybór Warmii i Mazur jako miejsca do życia i działania, czyli swobodnego tworzenia. Żadne inne miejsce w Polsce tak nie pobudza do twórczej swobody, jak Warmia i Mazury. Czują to i przedsiębiorcy, i artyści, którzy – choć urodzili się w innych częściach Polski czy Europy – to tu, na Warmii i Mazurach postanowili się realizować i aktywowali #genWarmiiiMazur. Lub, jak kto woli, w procesie wolnej i nieskrępowanej decyzji go nabyli.

Inaczej rzecz ma się z genem wrodzonym. #genWarmiiiMazur wbudowany w DNA mieszkańców Krainy Wielkich Jezior (i nie mniejszych lasów) nie daje o sobie zapomnieć bez względu na wybór miejsca do życia. Czy to będzie sąsiednie województwo, czy inny kraj, a nawet kontynent – #genWarmiiiMazur kołacze się po głowie i przywołuje obrazy warmińsko-mazurskiej krainy, jej mieszkańców i sprawia, że posiadacz genu jest dumny z miejsca pochodzenia, chwali się nim i często marzy o powrocie.

Czym jest akcja #genWarmiiiMazur?

Odkrywanie osób, które noszą w sobie #genWarmiiiMazur, i pokazywanie ich światu jest głównym celem akcji. Gdyż to właśnie nietuzinkowi ludzie i ich przedsięwzięcia mogą być (i są) inspiracją i przykładem dla innych. Kreatywność, innowacyjność, odwaga i determinacja, to cechy posiadaczy genu, nierozerwalnie związane z Warmią i Mazurami, które niosą przez życie wyjątkowych ludzi.

Jak „zbadać”, czy ma się w sobie #genWarmiiiMazur?

Do wykrycia genu nie potrzeba laboratoryjnych testów. Wystarczy krótka analiza i odpowiedź na kilka pytań. Czy Warmia i Mazury to moje miejsce na świecie? Czy Warmia i Mazury uruchamiają we mnie nowe pokłady energii? Czy właśnie tu – na Warmii i Mazurach – mam najlepsze pomysły? Czy to miejsce mnie inspiruje? Czy charakteryzuje mnie kreatywność, innowacyjność i otwartość? Jeśli na dwa dowolne pytania pada odpowiedź TAK, to obecność #genuWarmiiiMazur jest pewna .

Co łączy Mikołaja Kopernika i #genWarmiiMazur ?

Mikołaj Kopernik z pewnością był posiadaczem genu – nabył go, mieszkając na Warmii. Choć urodził się w Toruniu (1473 r.), sztuki wyzwolone studiował w Krakowie, prawo w Bolonii, medycynę w Padwie, praktykował w kancelarii papieskiej w Rzymie, a doktorat prawa kanonicznego uzyskał w Ferrarze, to na Warmii zamieszkał, pracował, prowadził obserwacje astronomiczne i stworzył wybitne, przełomowe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”… Jego geniusz tu właśnie, na Warmii, rozkwitł w pełni.

Uwspółcześniony wizerunek Mikołaja Kopernika, jako „młodego Kopernika” w formie grafiki wraz hasztagiem #genWarmiiMazur towarzyszy całej akcji. #genWarmiiMazur ujawnił się w kopernikowskiej fryzurze, pod którą każdy posiadacz genu może umieścić swoją twarz i dodać charakteryzujące go atrybuty: okulary, muszkę, kolczyki czy fantazyjny szalik.

Wizerunek młodego Kopernika wyszedł spod pędzla Roberta Listwana, który o odmładzaniu naukowca opowiada tu: https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,174986,26223635,artysta-robert-listwan-w-olsztynie-czuje-sie-najlepiej.html

W takcie realizacji kampanii odkryliśmy wiele ciekawych osobowości które naszym zdaniem posiadają #genWarmiiiMazur, poniżej w linkach 10 wyjątkowych historii: