Uruchomiono preferencyjne pożyczki na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (FEPW) a łączny budżet zarezerwowany na ten cel w programie to 100 mln euro, czyli ok. 430 mln zł. Suma ta może wzrosnąć do 2029 r., ze względu na odnawialny charakter (spłata pożyczek) tego instrumentu finansowania projektów turystycznych.
Z szansy finansowania mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, tj. województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnego mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów).
- Wnioskujący mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł.
- Maksymalny okres spłaty: 7 lat (84 miesiące).
- Oprocentowanie: 1-2 % w skali roku (w zależności od rodzaju projektu)
Zakres pożądanych projektów obejmuje:
- rozbudowę przedsiębiorstwa prowadzącą do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług,
- dokonanie zasadniczych zmian w działalności, które skutkują wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług,
- inwestycje w nowe wyposażenie i sprzęt.
Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Główną zaletą tego instrumentu finansowania jest fakt, że przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także brak jest opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może zawnioskować o maksymalnie dwie pożyczki.
Dodatkowe preferencje będą dotyczyć inwestycji młodych firm – prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata oraz inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach priorytetu V Programu FEPW.
Pożyczek będą udzielać partnerzy finansujący wybrani przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury. Pożyczki w województwie warmińsko-mazurskim będą udzielane przez: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.