Mrągowo to niezwykle urokliwe miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim. Z jednej strony słynie ono z pięknych jezior i bliskości natury, z drugiej w mieście nie brakuje ciekawych zabytków i atrakcji, organizowane są tu także liczne wydarzenia kulturalne. Obsługa ruchu turystycznego to jedna z najważniejszych dziedzin tutejszej gospodarki, ponieważ co roku przyjeżdża tutaj liczne grono wczasowiczów. Sprawdźmy zatem jak wpływa to na oferty i rynek pracy w Mrągowie.

Za co turyści kochają to miasto?

Mrągowo to z turystycznego punktu widzenia miasto wręcz idealne. Z jednej strony roztaczają się tu piękne widoki na jeziora, łąki i lasy, a z drugiej miasto słynie również z zabytkowej architektury oraz wydarzeń kulturalnych. Przykładowo zachował się tutaj średniowieczny układ ulic oraz zabudowa z XIX i XX wieku, natomiast w zabytkowym ratuszu z 1824 roku utworzono Oddział Muzeum Warmii i Mazur, w którym możemy zobaczyć zachowane pamiątki, zdjęcia oraz stare pocztówki pozostałe po dawnych mieszkańcach.

Tereny Mrągowa są bardzo urozmaicone, ponieważ obok wzgórz morenowych, takich jak Góra Czterech Wiatrów, mamy obecność rynien jeziornych. Jednym z najbardziej znanych miejsc na mapie miasta jest Jezioro Czos – trenuje tu młodzież z ośrodka szkolenia żeglarskiego o nazwie Baza Mrągowo. Jezioro przedziela półwysep, a rozciągające się widoki są niepowtarzalne. Dodatkowo na półwyspie tym znajduje się Góra Czterech Wiatrów, dzięki czemu zimą turyści mogą zjeżdżać na nartach. Wniosek nasuwa się zatem jeden – w Mrągowie każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć?

  • Muzeum Warmii i Mazur Oddział w Mrągowie – wyżej wymienione muzeum mieści się w zabytkowym ratuszu, w centrum miasta. Znajdziemy tu pamiątki z zakresu historii, piśmiennictwa, numizmatyki, sztuki współczesnej i ludowej, etnografii i archeologii dotyczące samego miasta, jak i regionu oraz powiatu. Oprócz wystaw czasowych możemy obejrzeć również te stałe: „Historia Mrągowa” oraz „Okolice Mrągowa w pradziejach i w średniowieczu”. To prawdziwa gratka dla fanów historii i nie tylko.
  • Mrongoville Family Town – to chyba jedno z najbardziej wyróżniających się miejsc na Warmii i Mazurach. Jest to westernowe miasteczko, odwzorowanie Dzikiego Zachodu z XIX wieku. Na miejscu spotkamy kowbojów, bandytów, zjemy też smaczny obiad w restauracji El Dorado. Możemy nawet skorzystać z noclegu – na terenie miasteczka znajdują się domki, apartamenty oraz pokoje.
  • Ogrody z Pasją w Marcinkowie – czyli miejsce magicznie kolorowe; na 3000 m2 zaaranżowano tutaj tematyczne ogrody np. ogród śródziemnomorski, ogród marokański, ogród biały, ogród zakochanych czy ogród japoński. Na terenie ogrodów organizowane są również wydarzenia kulturalne, sportowe oraz edukacyjne.
  • Muzeum Sprzętu Wojskowego – czyli coś dla fanów czołgów, wojskowych samochodów ciężarowych czy transporterów opancerzonych. Możemy przejechać się malowniczą trasą wojskowym samochodem terenowym czy zobaczyć różnego rodzaju sprzęty wojskowe.
  • Wieża Bismarca – doskonale zachowany pomnik na cześć niemieckiego kanclerza. W sezonie turyści mogą wejść na taras widokowy, z którego zobaczymy amfiteatr nad Jeziorem Czos oraz zielone płuca regionu.

Jaką pracę oferuje Mrągowo?

Z uwagi na duży ruch turystyczny mrągowski rynek pracy w dużym stopniu opiera się na sektorze usług (20% udział na rynku pracy). Dlatego też takie zawody jak sprzedawcy, kasjerzy czy pracownicy gastronomii bez większych problemów znajdą tu zatrudnienie i będą mogli liczyć na dużą liczbę ofert. Na tle całego województwa stopa bezrobocia w Mrągowie jest niższa. W dobrym położeniu są również lekarze, cukiernicy, kierowcy ciągników siodłowych i samochodów ciężarowych oraz ratownicy medyczni. Wpisując w wyszukiwarkę praca Mrągowo, znajdziemy również oferty dla psychologów, psychoterapeutów oraz pracowników usług pogrzebowych.

Na które zawody jest mniejsze zapotrzebowanie?

Jak w każdym mieście, również w Mrągowie znajdą się zawody nadwyżkowe. W trudniejszej sytuacji znaleźli się filozofowie, ekonomiści oraz historycy. Oferty pracy rzadziej dotyczą także kulturoznawców, politologów, pedagogów, socjologów czy specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych. Pamiętajmy, że bezrobocie to poważny problem, który wpływa nie tylko na zubożenie, ponieważ osoby bezrobotne częściej zapadają na depresję, a ich relacje z rodziną często się pogarszają. Ważne jest, aby skorzystać z pomocy, np. w urzędzie pracy.

Jak najszybciej znaleźć pracę w Mrągowie?

Dzisiaj większość pracodawców umieszcza swoje propozycje na portalach ogłoszeniowych, jednak w urzędzie pracy również możemy natknąć się na atrakcyjne oferty. Ponadto urzędy świadczą szeroki zakres usług, w tym projekty mające na celu zmniejszenie bezrobocia i ułatwienie znalezienia pracy. Doradztwo i wsparcie specjalistów znacząco ułatwiają osobie szukającej pracy przejście przez proces rekrutacyjny. Musimy pamiętać, że programy aktywizacji zawodowej niosą realną poprawę w kwestii bezrobocia, a dofinansowanie z Unii Europejskiej bardzo często umożliwia uczestnictwo w szkoleniach i w stażach. Dzięki temu przyszły pracownik ma możliwość podniesienia swoich kwalifikacji, dzięki czemu będzie lepiej przygotowany do nowej pracy. Bezrobotni mogą również liczyć na dofinansowanie w przypadku założenia własnej działalności gospodarczej czy chęci podjęcia studiów podyplomowych lub zdobycia licencji.

Szukając pracy, warto również skorzystać z innych środków masowego przekazu. Internet jest obecnie głównym źródłem ogłoszeń, jednak pracodawcy wciąż chętnie wykorzystują do tego celu lokalne gazety, radio czy telewizję. Poczta pantoflowa również bywa niezastąpiona w takich przypadkach; możemy też pokusić się o osobiste roznoszenie naszego CV. Pracodawcy często doceniają takie wysiłki, świadczą one o poświęceniu i zaangażowaniu danej osoby.

Źródło: blog.gowork.pl
Źródło grafiki: mragowo.pl