Oferta Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) skierowana jest nie tylko do przedsiębiorców, ale również do samorządów. Obejmuje ona bezpłatne programy edukacyjne i technologiczne, a także finansowanie oraz doradztwo inwestycyjne. Samorządy mogą uzyskać wsparcie w tworzeniu ambitnych projektów, rozwijaniu kompetencji i wprowadzaniu innowacyjnych technologii dla dobra mieszkańców.

Akademia PFR dla Miast

W ramach programu Akademia PFR dla Miast prowadzonych jest kilka modułów tematycznych dotyczących skutecznego zarządzania i budowy inteligentnych miast przyszłości. Obecnie do 20 stycznia 2025 trwa rekrutacja na jednodniowe warsztaty Leadership, skierowane do włodarzy miast, których tematyka obejmuje:

  • wykorzystanie sztucznej inteligencji w samorządzie,
  • strategiczne planowanie z użyciem foresightu terytorialnego,
  • budowanie wizerunku i widoczności w sieci,
  • efektywna komunikacja zewnętrzna.

Na uczestników czeka część warsztatowa oraz wykład, a także możliwość indywidualnego rozwoju dzięki sesjom coachingowym online i mentoringowi.

Urban Tech Hub

W ramach programu Urban Tech Hub startupy oraz twórcy nowoczesnych rozwiązań technologicznych współpracują z samorządami, testując swoje produkty i usługi w realnych warunkach miejskich. Dzięki tej inicjatywie innowatorzy i samorządowcy mogą wzajemnie uczyć się współpracy oraz odpowiadać na rzeczywiste potrzeby.

Na zakończenie programu 26 lutego 2025 roku w Warszawie odbędzie się Demo Day, podczas którego firmy będą mogły zaprezentować nowe technologie. Będzie to również okazja do nawiązania współpracy między samorządami a sektorem prywatnym.

Klub Miast Przyszłości

Organizowane przez PFR webinary Klub Miast Przyszłości koncentrują się na prezentacji przykładów udanych wdrożeń innowacji w polskich samorządach. Przedstawiciele JST mogą zaprezentować swoje osiągnięcia, zainspirować się oraz poznać kulisy realizacji konkretnych projektów.

Na początku 2025 roku PFR udostępni samorządom dwa bezpłatne kursy online:

  • podstawach generatywnej sztucznej inteligencji,
  • Ekspert Miast Przyszłości – rozszerzona edycja kursu o nowoczesnym zarządzaniu miastem.

Kursy będą dostępne na platformie Strefa Wiedzy PFR, co pozwoli samorządom w całej Polsce na dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych.

Giełda Miejskich Technologii

Giełda Miejskich Technologii to jedyna w Polsce platforma, na której miasta mogą przeglądać i porównywać dostępne na rynku produkty technologiczne. Dodatkowo platforma oferuje bazę rozwiązań, które można bezpłatnie przetestować, aby ocenić ich przydatność i dopasowanie do specyficznych potrzeb miasta.

Finansowanie inwestycji

Polski Fundusz Rozwoju oferuje samorządom dopasowane do nich produkty finansowe. Z udziałem Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS) lokalne władze mogą realizować kluczowe projekty infrastrukturalne i energetyczne.

Od 2015 roku FIS zrealizował 17 transakcji w 14 samorządach inwestując łącznie ponad 500 mln zł. Obszary wsparcia obejmują m.in.:

  • gospodarkę wodociągową,
  • termomodernizację,
  • transport,
  • odnawialne źródła energii,
  • infrastrukturę sportową i mieszkaniową.

PFR oferuje elastyczne finansowanie, takie jak pożyczki podporządkowane, obligacje czy nabycie udziałów w spółkach komunalnych.

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP)

PFR współpracuje z samorządami w realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), które zyskuje na popularności jako skuteczne rozwiązanie finansowe. Dzięki współpracy z sektorem prywatnym miasta mogą realizować kluczowe projekty, nie obciążając nadmiernie własnych budżetów.

Przykładem inwestycji w formule PPP jest budowa ekociepłowni w Olsztynie, która pozwala na efektywne zagospodarowanie odpadów komunalnych i dostarczanie ciepła mieszkańcom miasta.

Więcej informacji na temat programów PFR można znaleźć na stronie www.pfr.pl.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
Źródło grafiki: pexels.com