Być może niektórzy pomyśleli: A gdyby tak zostać tu na zawsze? Mowa oczywiście o Warmii i Mazurach. Północno-wschodnia część Polski zachwyca unikalną przyrodą i nieco wolniejszym rytmem życia, ale ma też inne, bardziej dynamiczne i przedsiębiorcze oblicze. Pomysł, by zamieszkać i zainwestować w Krainie Tysiąca Jezior, może okazać się atrakcyjny, ponieważ oferuje ona wyjątkowe warunki do wypoczynku, a jednocześnie – do prowadzenia biznesu.

Województwo warmińsko-mazurskie to prawdziwy fenomen natury: tutejsze lasy, akweny i czyste powietrze potrafią dać wytchnienie lub zastrzyk energii po trudach pracy, a nawet… samą pracę, bowiem są siłą napędową wielu dziedzin gospodarki. Tyczy się to szczególnie inteligentnych specjalizacji, czyli obszarów, które opierają się na naturalnych walorach regionu i w których staje się liderem w kraju i za granicą: ekonomia wody, produkcja żywności wysokiej jakości oraz drewno i meblarstwo. Intensywnie rozwija się także energetyka alternatywna i usługi IT, a branża turystyczna nieustannie poszerza swoją całoroczną ofertę.

To wszystko sprawia, że Warmia i Mazury mają potencjał, by przyciągać do siebie na dłużej niż weekend czy wakacyjny wyjazd, a przyjezdnych zachęcać do tego, by swoje pieniądze zostawiali tu nie tylko sezonowo, jako goście hoteli czy restauracji, ale długofalowo lokowali swój kapitał. Takim decyzjom sprzyja korzystne otoczenie dla biznesu. Przedstawiciele różnych sektorów mogą liczyć na pomoc województwa na każdym etapie rozwoju firmy. Do ich dyspozycji jest Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, ulgi podatkowe sięgające 70% czy instrumenty wsparcia z Funduszy Europejskich. Obecnie w regionie dostępne są tereny inwestycyjne w niemal 150 lokalizacjach.

Wśród atutów regionu można wymienić dogodne położenie na mapie Polski i stale rozbudowującą się infrastrukturę komunikacyjną w postaci sieci dróg ekspresowych, kolei, połączeń lotniczych i portu morskiego. Kolejnym udogodnieniem są nowoczesne powierzchnie biurowe, dostęp do ośrodków naukowo-technologicznych oraz kapitał ludzki – bardzo wysoki odsetek mieszkańców w wieku produkcyjnym oraz wykwalifikowane kadry dzięki miejscowym uczelniom. Jeśli dodać do tego możliwość pracy zgodnie z filozofią work-life balance za sprawą obcowania z naturą, otrzymujemy idealne miejsce do rozwoju biznesu, gdzie zdrowe życie łączy się z czystym zyskiem.

Więcej informacji o potencjale biznesowym Warmii i Mazur znajdziesz w nowym serwisie invest.warmia.mazury.pl. To kompleksowe źródło wiedzy dla wszystkich przedsiębiorców. Strona zawiera szeroką bazę ofert inwestycyjnych, wraz ze szczegółową dokumentacją dostępnych nieruchomości. Pomocnym narzędziem jest także Przewodnik inwestora, który w przystępny sposób wyjaśnia cały proces inwestycyjny – od poszukiwania lokalizacji, aż do finalizacji przedsięwzięcia.