Roboty, które same składają meble? Na pierwszy rzut oka taka idea wydaje się być rodem z science fiction. Jednak wkrótce może się to zmienić, ponieważ przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosili w Olsztynie wyniki naboru wniosków do programu „Robogrant”.
Dlaczego w Olsztynie?
Bo Warmia i Mazury są zagłębiem przemysłu meblarskiego, a produkowane w naszym regionie meble trafią na rynki całego świata. Według przedstawicieli ministerstwa i PARP robotyzacja jest sporą szansą na zwiększenie konkurencyjności bez stwarzania zagrożenia dla kapitału ludzkiego.
Czym jest „Robogrant”?
To program, z którego małe i średnie firmy produkujące meble i mające siedzibę w Polsce mogły otrzymać wsparcie w wysokości nawet 85% wydatków kwalifikowalnych, wynoszących maksymalnie 1 mln zł. Łącznie w naborze wpłynęło 105 wniosków o przyznanie grantu, z czego wyłoniono 42 projekty o wartości prawie 29 mln zł (średnia wartość dotacji wyniosła 681 tys. zł).
– Polska jest liderem na europejskim i światowym rynku meblarskim. Polscy eksporterzy w 2021 roku zrealizowali 19,2% wartości unijnego eksportu mebli. Jednocześnie liczba robotów zastosowanych w przemyśle meblarskim jest poniżej średniej w stosunku do pozostałych sektorów przetwórstwa przemysłowego w Polsce. Dzięki programom typu „Robogrant” możemy to zmieniać – powiedziała na spotkaniu w Olsztynie Olga Semeniuk-Patkowska, wiceminister rozwoju i technologii.
– Rynek meblarski w Polsce tworzy ok. 32 tys. firm. W zdecydowanej większości są to mikro i małe przedsiębiorstwa. Utrzymanie konkurencyjności branży meblarskiej powinno odbywać się między innymi poprzez transformację technologiczną – zaznacza Dariusz Budrowski, prezes PARP.
Wybrane firmy będą mogły przeznaczyć pozyskane środki z grantu na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego. Wsparcie będzie mogło obejmować także zakup maszyn i urządzeń komplementarnych do robotów przemysłowych oraz nabycie wartości niematerialnych i prawnych w postaci między innymi oprogramowania, niezbędnych do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej.
Rynek meblarski a PKB
Według dostępnych statystyk najważniejszymi odbiorcami polskich mebli są Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Branża meblarska to jedna z głównych polskich specjalności eksportowych – w 2021 r. stanowiła 4,4% wartości polskiego eksportu ogółem, natomiast w UE w 2021 r. na branżę meblarską przypadało 1,2% eksportu. Rynek meblarski odpowiada aż za 2,3% polskiego PKB i jest to największy udział na tle innych państw produkujących meble w Unii Europejskiej.
Jednocześnie, jak wspomniano powyżej, liczba robotów zastosowanych w przemyśle meblarskim jest niższa od średniej w stosunku do innych sektorów przemysłu w Polsce. Z raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Robotyczną wynika, że w Polsce w latach 2018-2020 nie zainstalowano żadnego robota przemysłowego w przedsiębiorstwach.
– Z robotyzacją i wydatkami na ten cel wiążą się inne poważne zachęty ze strony polskiego rządu. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje ulga podatkowa na robotyzację – przypomina Olga Semeniuk-Patkowska.
– „Robogrant” jest ważnym elementem większej całości działań polskich władz. Za chwilę zostaną uruchomione inne programy wsparcia polskich przedsiębiorców. Mowa o kolejnych miliardach złotych, które z programu Polska Wschodnia trafią do małych i średnich firm – zapowiedział prezes PARP.
Źródło informacji: Dziennik Elbląski
Źródło grafiki: pexels.com