Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował wyniki rankingu „Gmina Dobra Do Życia”. Ranking współtworzył prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

W badaniu uwzględnione zostały wszystkie polskie gminy. Zostały ocenione w 63 kategoriach, między innymi takich jak dostępność zieleni, zanieczyszczenie środowiska, walory estetyczne krajobrazu, jakość infrastruktury, budżet samorządu, inwestycje, poziom edukacji, a także liczba żłobków, przedszkoli czy nawet zasoby biblioteczne poszczególnych gmin. Na tej podstawie ustalono Wskaźnik Jakości Życia: im wyższy, tym lepiej powinno się żyć w danej gminie.

Warmińsko-mazurskie wysoko w rankingu

Na Warmii i Mazurach gminą o najwyższym Wskaźniku Jakości Życia jest gmina Stawiguda, która uzyskała 63,33 punkty. Co ciekawe, „najlepsza” gmina w Polsce – Kleszczów – uzyskała 68,17 punktów. Stawiguda uplasowała się na 16. miejscu w rankingu ogólnopolskim.

Drugie miejsce w regionie zajęła gmina Dywity, która uzyskała niespełna 3 punkty mniej od Stawigudy i zajęła 47. miejsce w ogólnym rankingu. To mimo wszystko bardzo dobry wynik, bowiem w zeszłorocznym rankingu Dywity zajęły 202. miejsce, zanotowały więc znaczny wzrost.

Ostatnie miejsce na podium z regionu zajęła gmina Gietrzwałd, uzyskując 59,54 punkty.

Olsztyn znalazł się tuż poza podium – zdobył 59,02 punkty, zajmując czwarte miejsce w regionie i przedostatnie ze 100 najlepszych do życia polskich gmin.

Na piątym miejscu w regionie miejscu uplasowała się gmina Jonkowo, również leżąca pod Olsztynem. Jonkowo uzyskało jedynie 1 punkt mniej niż Olsztyn i zajęło 143. miejsce w ogólnym rankingu.

Portal PAP udostępnił dane z 50 spośród 116 gmin leżących w województwie warmińsko-mazurskim. Ostatnie miejsce z opublikowanych zajęła gmina Sorkwity w powiecie mrągowskim, która uzyskała 49,49 punktów i zajęła 1 637. miejsce z 2 477 gmin.

Niezbyt wysoko uplasował się również podolsztyński Biskupiec: uzyskał 49,84 punkty i zajął 1 560. miejsce w rankingu ogólnopolskim.

Źródło informacji: olsztyn.com.pl

Źródło zdjęcia: stawiguda.pl