Powiat iławski staje się liderem naszego regionu w rozwoju zielonej energii – właśnie otwarta została tam czwarta biogazownia. Inwestycja powstała w miejscowości Półwieś w gminie Zalewo. W jej otwarciu uczestniczyli starosta powiatu iławskiego Bartosz Bielawski, wicewojewoda warmińsko-mazurski Mateusz Szauer oraz burmistrz Zalewa Piotr Pietrasik.
Uroczysta inauguracja działalności biogazowni w Półwsi odbyła się 5 listopada. Inwestorem jest Polska Grupa Biogazowa, należąca do TotalEnergies europejskiego lidera multienergetycznego, która jest obecnie właścicielem i operatorem 20 biogazowni o łącznej mocy 21MW. Najnowsza inwestycja rocznie produkować będzie 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła, co pozwoli na zasilenie 3 tysięcy gospodarstw domowych.
Szanse i korzyści
Biogazownia zapewnia efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je następnie w czystą energię. Wytworzone w biogazowni ciepło w sposób nieszkodliwy dla człowieka i środowiska naturalnego może być dostarczone do okolicznych gospodarstw domowych i lokalnych przedsiębiorstw. Według wyliczeń PGB, obniżenie śladu węglowego (w stosunku do klasycznych metod pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce) wynosi 67%.
Czym jest biogazowania?
Biogazownia rolnicza służy do produkcji biogazu, który jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Produkcja biogazu umożliwia zagospodarowanie w ekologiczny i bezpieczny sposób bioodpadów (tzw. biomasy) oraz przetworzenie ich na energię elektryczną i ciepło. Biogaz jest istotnym paliwem, który stanowi kluczowy element transformacji energetycznej w Polsce. Odnawialny gaz jest nie tylko odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, ale także sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, stabilizację profilu produkcyjnego energii elektrycznej oraz dekarbonizację sektorów wymagających używania paliw gazowych.
Zielone gminy
Funkcjonowanie biogazowni to szansa na rozwój oraz budowanie wizerunku nowoczesnej zielonej gminy. Wytworzone w biogazowniach ciepło może być dostarczane do okolicznych gospodarstw domowych i lokalnych przedsiębiorstw. W powiecie iławskim działają obecnie 4 biogazownie: po jednej w gminie Susz i Kisielice oraz 2 w gminie Zalewo.
Jedna biogazownia o mocy 1MW w Grupie PGB produkuje ok. 8,75 GWh energii elektrycznej i ok. 8,83 GWh ciepła na rok, co stanowi ok. 21,9 GWh ekwiwalentu biometanu, który pozwoliłby na zasilenie 22 000 polskich gospodarstw domowych.
Źródło: www.infoilawa.pl