Francuska grupa LDC ogłosiła zawarcie warunkowej umowy nabycia udziałów w Indykpolu. Francuski koncern jest obecny na polskim rynku spożywczym od 2000 r., kiedy to przejął siedlecki Drosed.

LDC (Lambert Dodard Chancereul) jest rodzinną firmą rolno-spożywczą, która specjalizuje się w przetwórstwie i sprzedaży drobiu oraz produkcji świeżych i mrożonych dań gotowych. Grupa LDC jest jednym z europejskich liderów w branży drobiarskiej, obecnym we Francji, Polsce, ale też na Węgrzech, w Belgii i Wielkiej Brytanii.

W 2000 roku firma przejęła siedlecki Drosed, a teraz planuje włączenie do swojej grupy kolejnego dużego gracza z Polski, jakim jest lider w segmencie mięsa indyczego – Indykpol.

Drosed Holding, który specjalizuje się w produkcji kurczaków, kaczek, gęsi oraz, jako jedyni w Polsce, perliczek, poinformował o zamiarze zakupu Indykpolu w specjalnym komunikacie. Firmy zawarły warunkową umowę, która ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2024 roku, po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes zarządu Drosedu Adam Sojka tłumaczy, że przejęcie Indykpolu ma na celu poszerzenie oferty o mięso indycze.

Indykpol zanotował w 2022 roku skonsolidowany obrót na poziomie 228 mln euro, z czego ponad 60 proc. sprzedaży realizowane jest na rynku krajowym. Obecnie firma zatrudnia około 1 tys. współpracowników. Indykpol posiada ponad 166 tys. mkw. gospodarstw (zaspokajających 30% całkowitego zapotrzebowania), w tym 56 000 m2 przeznaczonych na hodowlę rodzicielską, wylęgarnię, wytwórnię pasz i zakład przetwórczy.

– Wierzę, że łącząc wszystko co najlepsze w olsztyńskiej firmie z kompetencjami i możliwościami czołowej firmy europejskiej, GK Indykpol stanie się liderem branży indyczej w Europie. Jednocześnie otwierają się nowe perspektywy rozwoju osobistego przed naszymi pracownikami. Indykpol to dla mnie znacznie więcej niż tylko miejsce pracy, dlatego cieszę się, że z nowym właścicielem czekają go wspaniałe kolejne lata – powiedział Piotr Kulikowski, Prezes Zarządu Indykpol S.A.

Źródło: olsztyn.com.pl, portalspozywczy.pl

fot. Indykpol S.A.