Olsztyńska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) znalazła się w gronie laureatów prestiżowego konkursu Top Inwestycje Komunalne 2025 organizowanego przez PortalSamorzadowy.pl
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24 kwietnia br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Olsztyńska inwestycja została wyróżniona za skalę, nowatorstwo, wpływ na środowisko, a także wyjątkowy model finansowania, realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Przełomowa inwestycja
Przedsięwzięcie wycenione na ponad 935 mln złotych zostało zrealizowane w formule PPP przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie (MPEC) oraz spółkę Dobra Energia dla Olsztyna. Partner prywatny odpowiada za zaprojektowanie, budowę oraz eksploatację instalacji przez 25 lat, a po tym okresie obiekt przejdzie na własność miasta.
Projekt ITPO wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz transformacji energetycznej, redukując zapotrzebowanie na węgiel i emisję dwutlenku węgla. Instalacja rocznie przekształcać ma około 110 tysięcy ton frakcji energetycznej powstałej z odpadów komunalnych, w wyniku czego powstanie energia elektryczna i ciepło, które dostarczane będzie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Olsztyn dba o środowisko
– Nasza Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów to innowacyjne przedsięwzięcie na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim to jedno z największych lub nawet największe przedsięwzięcie zrealizowane w naszym kraju w oparciu o Partnerstwo Publiczno-Prywatne. A wszyscy wiemy, jak skomplikowane są to procedury, szczególnie przy inwestycjach tej skali. W Olsztynie mamy jedną z najnowocześniejszych instalacji w Europie. Dzięki temu możemy – wraz z ponad trzydziestoma partnerami z regionu – domknąć system gospodarowania odpadami. A tym samym jeszcze lepiej zadbać o środowisko. To niezwykle istotne w obecnych czasach, gdy konsumpcjonizm, a przez to produkcja śmieci rośnie lawinowo – mówił prezydent Olsztyna Robert Szewczyk podczas odbierania nagrody.
Inwestycja ITPO w Olsztynie to przykład tego, jak samorząd może łączyć ambitne cele ekologiczne z efektywnym zarządzaniem finansami publicznymi i długofalowym myśleniem o przyszłości. Dzięki odpowiedzialnemu partnerstwu oraz wsparciu funduszy europejskich, Olsztyn stał się liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i efektywnego gospodarowania odpadami.
Źródło: olsztyn.eu