Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) planują nową, wielką inwestycję w północnej części Polski. PSE zakończyły prace nad ustaleniem przebiegu trasy nowej linii elektroenergetycznej 400 kV łączącej stacje: Gdańsk Błonia i Olsztyn Mątki. Linia o długości prawie 139 km będzie przebiegać przez 15 gmin na terenie dwóch województw – pomorskiego (51,36 km) i warmińsko-mazurskiego (87,30 km). Zakończenie inwestycji planowane jest na I kwartał 2029 roku.

Prace nad projektem ruszyły już w 2020 roku

Prace nad zaprojektowaniem trasy linii rozpoczęły się już w 2020 roku. W tym czasie przedstawiciele PSE zorganizowali ponad 60 spotkań w gminach, samorządach i jednostkach Lasów Państwowych, przez których teren przechodzi linia. Efektem ponad 20 dyżurów informacyjno-konsultacyjnych z właścicielami działek i z mieszkańcami są korekty i zmiany na łącznie ponad 40 km trasy linii, m.in. w gminach: Pasłęk, Rychliki, Markusy, Świątki, Jonkowo. Podczas konsultacji społecznych udało się wypracować trasę linii przebiegającą w większości przez grunty rolne, użytki zielone i lasy oraz możliwie maksymalnie oddaloną od zabudowań mieszkalnych.

Jeszcze w 2024 r. będzie złożony wniosek o wydanie Decyzji Środowiskowej dla tej inwestycji. Równolegle będzie również przygotowywany przetarg, który wyłoni wykonawcę przedsięwzięcia.

Jakie będą korzyści z inwestycji?

Planowana inwestycja jest fragmentem tzw. „szyny północnej”, tj. ciągu liniowego 400 kV Krajnik – Morzyczyn – Dunowo – Słupsk – Żarnowiec – Gdańsk I/Gdańsk Przyjaźń/Gdańsk Błonia – Olsztyn Mątki. Budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia pewności zasilania województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz wyprowadzenia energii z pierwszych polskich morskich farm wiatrowych. Przedsięwzięcie będzie ważnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, poprawi bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznej w całym regionie i stworzy nowe możliwości inwestycyjne.

Inwestycja jest realizowana w oparciu o Ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (tzw. specustawa przesyłowa).

Przebieg planowanej trasy nowej linii:

Źródła: investmap.pl