15 stycznia 2025 r. Olsztyn zapisał nowy rozdział w historii zarządzania odpadami i zielonej energii. Oficjalnie otwarto Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), która wyznacza nowe standardy w gospodarce odpadami komunalnymi. Dzięki zaawansowanej technologii obiekt przekształca odpady niezdatne do recyklingu w energię cieplną i elektryczną, odpowiadając na potrzeby energetyczne mieszkańców Warmii i Mazur.

Energia z odpadów

ITPO w liczbach to roczna wydajność przetwarzania 100 tys. ton odpadów oraz produkcja energii cieplnej pokrywającej 35% zapotrzebowania Olsztyna. Dodatkowo instalacja generuje ponad 64 tys. MWh energii elektrycznej rocznie. Kluczowym efektem ekologicznym jest eliminacja składowisk odpadów i znacząca redukcja emisji metanu, dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.

Partnerstwo publiczno-prywatne: fundament sukcesu

Projekt ITPO zrealizowano dzięki współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) z partnerem prywatnym – spółką Dobra Energia by Meridiam. Wartość inwestycji wyniosła 883,7 mln zł, z czego 233,3 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Resztę finansowania zapewnił partner prywatny, który odpowiada także za zarządzanie instalacją przez 25 lat.

To mieszkańcy Olsztyna zdecydowali, że ITPO jest potrzebne. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że ta inwestycja to modelowy przykład zielonej transformacji. – podkreśla Konrad Nowak prezes MPEC Olsztyn.

Korzyści dla mieszkańców i środowiska

Zaawansowany system oczyszczania spalin w ITPO spełnia najbardziej restrykcyjne normy emisyjne w kraju, co przekłada się na czystsze powietrze w regionie. Instalacja stabilizuje również koszty ogrzewania i gospodarki odpadami, budując przyszłość opartą na zrównoważonym rozwoju.

Inwestycja przyszłości

Otwarcie ITPO to nie tylko lokalny sukces, ale także istotny krok w realizacji krajowych celów środowiskowych. Projekt jest wzorcowym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego, które otwiera nowe możliwości dla podobnych inwestycji w Polsce.

Instalacja Termicznego Przetwarzania Odpadów to dowód, że Olsztyn wyznacza standardy w gospodarce odpadami i wykorzystaniu zielonej energii. -mówi prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

Dzięki tej inwestycji Olsztyn umacnia swoją pozycję lidera nowoczesnych rozwiązań proekologicznych, stając się inspiracją dla innych miast w Polsce.

ITPO w liczbach

  • Budowa tak złożonego obiektu wymagała udziału wielu specjalistów i wykorzystania wielu materiałów budowlanych. Na terenie budowy pracowało aż 340 firm podwykonawczych, z czego ogromną większość podmiotów stanowiły przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce.
  • Przeciętnie każdego dnia roboczego na budowie pracowało 306 osób.

Na liście wykorzystanych materiałów budowlanych znalazło się m.in.:

  • 200 km okablowania zasilającego oraz Aparaturę Kontrolno-Pomiarową i Automatykę (AKPiA) – mniej więcej taka odległość dzieli Olsztyn od takich miast jak Gdynia, Warszawa czy Augustów;
  • 3 000 ton stali zbrojeniowej – dla porównania, to tylko ułamek materiału wykorzystanego przy budowie konstrukcji stalowej Mostu Brooklińskiego w 1883 r. (15 000 ton stali);
  • 33 700 m³ betonu – znaczna ilość tego surowca została wykorzystana do budowy bunkra na odpady, który stanowi charakterystyczny element bryły całego budynku.

Zdjęcie: Dobra Energia dla Olsztyna (energiaolsztyn.pl)

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna (olsztyn.eu)