Firma Stokota – producent cystern do przewozu paliw, gazów, ad-blue i innych substancji niebezpiecznych planuje budowę nowych hal produkcyjnych na Modrzewinie w Elblągu
i zwiększenie zatrudnienia o około 100 osób.
Spółka kupiła teren inwestycyjny o powierzchni ok. 4 ha od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakup gruntów jest częścią długofalowej strategii firmy, zmierzającej do ekspansji na nowych rynkach, której początkiem było przejęcie firmy MSC Polska – informuje spółka.
Firma z belgijskim kapitałem
Stokota to firma z kapitałem belgijskim działająca od lat 60. W Polsce posiada dwa oddziały – w Kielcach i Elblągu, gdzie zlokalizowana jest jej główna siedziba. Przedsiębiorstwo zatrudnia w Polsce blisko 300 pracowników, z czego prawie 190 w Elblągu.
Stokota oferuje pełną gamę cystern samochodowych do różnych produktów naftowych. Firma projektuje i produkuje wszystkie zbiorniki we własnym zakresie, od płyty ze stopu aluminium po w pełni wyposażone zbiorniki. Zbiorniki te są automatycznie spawane i testowane poprzez kontrolę radiograficzną złączy spawanych. Pojazdy produkowane przez firmę Stokota są użytkowane w całej Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Plany inwestycyjne
Nowa inwestycja zrealizowana zostanie na działce o powierzchni 4 ha zlokalizowanej na elbląskiej Modrzewinie. Firma planuje jeszcze powiększyć teren inwestycyjny poprzez zakup sąsiedniej działki, będącej własnością Miasta Elbląga. Na zakupionym terenie powstaną hale produkcyjne budowane
w trzech etapach o łącznej powierzchni około 25 000 mkw. Docelowo fabryka zostanie przeniesiona
z ul. Niskiej w Elblągu do nowej lokalizacji. Planowane jest również utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego, gdzie w przyszłości ma zostać zaprojektowana cysterna do transportu wodoru.
– Wszystkie działania podejmowane przez spółkę wpływają między innymi na optymalizację kosztów związanych z transportem pomiędzy oddziałami firmy Stokota, jak również na znaczne zredukowanie śladu węglowego – mówi Piotr Karczewski, dyrektor operacyjny firmy Stokota. – W nowych halach rozważamy instalację odnawialnych źródeł energii. W trosce o środowisko naturalne produkcja odbywać się będzie w najwyższych standardach dla obiegu zamkniętego, z odzyskiem wody oraz wyeliminowaniem emisji szkodliwych substancji do środowiska.
Nakłady inwestycyjne w latach 2023-2027 wynieść mają około 150 mln złotych. Nowa fabryka na Modrzewinie ma rozpocząć działalność w 2026 roku.
Źródło: www.portel.pl