Region Warmii i Mazur ponownie znalazł się w centrum zainteresowania jednego z globalnych gigantów przemysłu oponiarskiego. Koncern Michelin ogłosił ambitny plan inwestycyjny, którego wartość szacowana jest na ponad miliard złotych. Projekt zakłada rozbudowę zakładów produkcyjnych w Olsztynie, wdrożenie nowoczesnych technologii oraz utworzenie nowych miejsc pracy.

Nowa jakość przemysłu na Warmii i Mazurach

Michelin jest największą fabryką tej marki w Europie i jedną z największych na świecie. Produkuje rocznie miliony opon. Fabryka dba też o to, by być firmą odpowiedzialną ekologicznie i społecznie.

– Fabryka Michelin nie tylko zostaje w stolicy Warmii i Mazur, ale też zainwestuje tu miliard złotych w rozwój – powiedział w Olsztynie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

– Miliard złotych zainwestowany przez Michelin w Olsztynie to imponująca kwota. To także wyraz zaufania do Polski jako kraju bezpiecznego dla inwestycji. Warmia i Mazury to jedyny region Unii Europejskiej graniczący z Federacją Rosyjską – powiedział Krzysztof Paszyk.

– Jesteśmy dumni z obecności Michelin na Warmii i Mazurach. Rok 2025 to 30-lecie obecności firmy w Olsztynie i 60-lecie fabryki. Inwestujemy miliard złotych w rozwój, innowacje, ochronę środowiska i lokalną społeczność. Michelin Polska to wciąż największy pracodawca w regionie – podkreślił prezes Michelin Polska Juan Antonio Alvarez Ossorio.

Inwestycja Michelin stanowi potwierdzenie wysokiego potencjału gospodarczego regionu. Planowane działania obejmują zarówno modernizację obecnych linii produkcyjnych, jak i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie automatyzacji i zrównoważonej produkcji. Zakład w Olsztynie, który od lat jest jednym z kluczowych punktów na mapie przemysłowej województwa, zyska nowe możliwości rozwoju i konkurencyjności.

Więcej miejsc pracy i impuls dla lokalnych firm

Rozszerzenie działalności fabryki przełoży się bezpośrednio na wzrost zatrudnienia – zarówno w samej firmie, jak i wśród jej kooperantów i partnerów logistycznych. To również szansa dla lokalnych przedsiębiorstw, które mogą uczestniczyć w rozbudowie infrastruktury, dostawach komponentów czy świadczeniu usług dla rozwijającego się zakładu.

Bez barier biurokratycznych

Podejście regionu opiera się na upraszczaniu procedur administracyjnych i tworzeniu środowiska przyjaznego dla biznesu. Takie działania mają na celu przyciągnięcie kolejnych inwestorów oraz zwiększenie atrakcyjności Warmii i Mazur jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.


Warmia i Mazury – dobry kierunek dla inwestycji

Wzmocnienie pozycji Michelin w regionie to dowód na to, że Warmia i Mazury mają nie tylko potencjał turystyczny, ale również realną siłę przemysłową. To również sygnał dla innych firm: warto inwestować właśnie tutaj – w regionie, który łączy dogodną lokalizację, wysokiej klasy kadry i przyjazne otoczenie administracyjne.

Źródło informacji: radioolsztyn.pl
Źródło zdjęcia: Warsaw Institute