11 kwietnia w Lidzbarku Warmińskim gościli samorządowcy z całej Polski, aby porozmawiać na temat nowoczesnej i zrównoważonej energetyki.
Transformacja energetyczna samorządów
Członkowie Związku Miast Polskich 11 kwietnia br. odwiedzili Lidzbark Warmiński. Celem wizyty studyjnej, w której udział wzięło kilkudziesięciu włodarzy gmin z całej Polski, była wymiana doświadczeń i rozmowy na temat nowoczesnych rozwiązań energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii.
To część większego przedsięwzięcia, w którym uczestniczy w sumie 460 samorządów. Wizyty studyjne organizowane są przez Związek Miast Polskich w partnerstwie z Climatek-Kic International Foundation Poland w ramach projektu dotyczącego transformacji energetycznej, realizowanego ze środków KPO.
Lidzbark Warmiński świeci przykładem
Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego pokazał gościom miasto, w tym Ciepłownię Przyszłości Veolia, uzdrowisko, elektryczną komunikację miejską i nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne oparte na OZE, takie jak budynek Urzędu Miejskiego, który przeszedł termomodernizację z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych.
– Lidzbark jest jednym z liderów transformacji energetycznej i pokazuje, jak to robić w sposób ciągły oraz strategiczny – powiedział Łukasz Dąbrówka ze Związku Miast Polskich.
Samorządowcy zgodzili się, że zielona energetyka jest motorem napędowym rozwoju gospodarczego polskich miast i wymaga konsekwentnego wsparcia zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym. Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko poprawiają jakość życia mieszkańców, ale także zwiększają atrakcyjność inwestycyjną regionów, wzmacniając ich odporność na kryzysy energetyczne.
Ciepłownia Przyszłości
Ciepłownia Przyszłości, którą zwiedzili uczestnicy wizyty studyjnej, została oddana do użytku w maju 2024 roku. To pierwsza w Polsce inwestycja generująca 100% ciepła z OZE. Wyróżnia się innowacyjną instalacją wykorzystującą wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła, w tym największy w Polsce magazyn ciepła w formie zbiornika zagłębionego w gruncie. Ten innowacyjny system zasila osiedle Astronomów w Lidzbarku Warmińskim o pow. użytkowej przekraczającej 28 tys. m2.
Źródło: lidzbarkw.pl, olsztyn.com.pl