Przekazujemy Państwu najnowsze informacje gospodarcze, które zostały przygotowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

ALBANIA
odmrażanie gospodarki: od 27 kwietnia przywrócona zostanie część działalności gospodarczej w kraju, szczególnie w handlu detalicznym; rząd spodziewa się, że ponowne otwarcie części przedsiębiorstw umożliwimi powrót do pracy około 28 tys. pracowników; wszystkie przedsiębiorstwa, które chcą wznowić działalność muszą poddać się rygorystycznym procedurom sanitarnym; amnestia fiskalna: ramach walki z kryzysem i ożywienia gospodarki rząd Albanii zapowiedział amnestię fiskalną dla osób z niezarejestrowanym dochodem; wowymi przepisami mają zostać objęte zarówno osoby fizyczne, jak i prawne; rząd chce, by nieoficjalne dochody zasiliły konta bankowe, a tym samym zostały objęte podatkiem państwowym; brak pomysłu na turystykę: rząd poinformował, że nie ma planu pomocowego dla sektora turystycznego.

BIAŁORUŚ
 od początku kwietnia białoruscy celnicy wydali w trybie priorytetowym ok. 77 tys. ton żywności i środków medycznych, każdego dnia celnicy pobierają ponad 4 tys. ton niezbędnych towarów, priorytetowa odprawa jest przeprowadzana zarówno w przypadku towarów importowanych, jak i tranzytowych: obecnie 40% takich towarów jest przeznaczonych do konsumpcji krajowej, 60% przechodzi w tranzycie do krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i innych krajów.

BUŁGARIA
wsparcie MŚP otrzymają łącznie 173 mln BGN w formie dotacji; mnimalna kwota wsparcia wynosi 3000 BGN, a maksymalna to 10 000 BGN; środki mają pokryć na wydatki związane z utrzymaniem działalności przedsiębiorstwa w ciągu 3 miesięcy – a aby je otrzymać, należy wykazać spadek o 20% w miesięcznym obrocie.  

CHORWACJA
trudna sytuacja sadowników: pandemia w Chorwacji może niekorzystnie odbić się na sytuacji krajowych sadowników, którzy cierpią na brak napływowej siły roboczej do pracy przy zbiorach; ograniczenia w poruszaniu się dodatkowo utrudniają łańcuch dostaw i sprzedaż zbiorów na lokalnych rynkach i targowiskach; obecnie problem ten dał się szczególnie we znaki hodowcom truskawek.

RUMUNIA
wyższe pensje: jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mercer Marsh Benefits, aż 80% rumuńskich przedsiębiorstw zadeklarowało podniesienie płac w tym roku; zaledwie 17% firm deklaruje planowanie zamrożenia lub obniżenia pensji; poziom podwyżek w firmach, które zadeklarowały wzrost płac wynosi średnio 5-6% zależnie od stanowiska; obniżki sięgają 20% bez względu na poziom stanowiska.

UKRAINA
Komisja Europejska chce przekazać Ukrainie 1,2 mld euro na walkę z koronawirusem; fundusze unijne pomogą zagwarantować stabilność makroekonomiczną Ukrainy; dzięki takiemu wsparciu państwo będzie mogło uwolnić dodatkowe środki na ochronę obywateli i złagodzenie negatywnych konsekwencji pandemii; decyzja czeka na zatwierdzenie przez Parlament Europejski.

Źródło: www.paih.gov.pl