Hala Urania po 2 latach modernizacji wreszcie może służyć mieszkańcom Warmii i Mazur. I to na najwyższym poziomie. Będzie wykorzystywana m.in. do organizacji wydarzeń sportowych, widowisk, koncertów, zawodów, targów i wystaw.
Modernizacja olsztyńskiej hali była możliwa dzięki negocjacjom zarządu województwa warmińsko-mazurskiego z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy między osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Po dwuletniej modernizacji hala będzie wykorzystywana na potrzeby imprez sportowych, a także organizacji widowisk i wydarzeń takich jak: koncerty, spektakle teatralne, seanse filmowe, organizacja kongresów, zjazdów plenarnych, wystaw, targów, konferencji, itp. Do powyższych imprez będzie można wykorzystać zarówno halę główną, która może obecnie pomieścić ponad 4 tysiące widzów, jak i salę treningowo-rozgrzewkową (na ok. 1000 osób).
W bryle A centralnie usytuowane jest boisko wraz z widownią, strefą VIP, stanowiskami dla dziennikarzy oraz szatnie wraz z pomieszczeniami dla trenerów. Główna kopuła jest wyposażona w nowe elementy paneli akustycznych i oświetlenia, przydatnymi również podczas organizacji imprez kulturalnych. Z kolei zaplecze konferencyjne służy organizacji kongresów, wystaw czy szkoleń. Ta bryła budynku to także główne wejście wraz z przestrzenią na kasy bądź recepcje. Zlokalizowana jest tu też część komercyjna i restauracyjna.
Bryła główna jest skomunikowana z bryłą BC, do której przewidziano oddzielne wejście. Mieszczą się tutaj sala treningowo-rozgrzewkowa, sala podnoszenia ciężarów, sala judo oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i medyczne. Przy holu zlokalizowana jest wypożyczalnia łyżew i rolek stanowiąca zaplecze dla użytkowników zadaszonego lodowiska-rolkowiska, usytuowanego od strony al. Piłsudskiego.
W obiekcie funkcjonuje również parking podziemny, na którym są również punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Poza parkingiem podziemnym zaprojektowano także parking naziemny.
Zmianie uległo także zagospodarowanie wokół budynku. Powstały drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, ciągi piesze. Uporządkowana została zieleń wokół hali. Całość została zaprojektowana z myślą o przystosowaniu hali dla osób z niepełnosprawnościami.
Wartość całkowita projektu wynosiła prawie 194 mln zł, z czego dofinansowanie to ponad 131 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Oś 8 Obszary wymagające rewitalizacji, Działanie 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich.