W marcu 2025 roku Warmia i Mazury gościły delegację z Korei Południowej, złożoną z przedstawicieli biznesu, nauki oraz administracji. Wizyta ta stanowiła ważny krok w budowaniu relacji gospodarczych i naukowych między regionem a jednym z najbardziej dynamicznych krajów Azji. Celem wizyty było zapoznanie się z potencjałem Warmii i Mazur w zakresie innowacji, technologii oraz współpracy międzynarodowej.

Warmia i Mazury na mapie globalnych inwestycji

Korea Południowa, znana z takich gigantów technologicznych jak Samsung czy Hyundai, to również kraj o silnym sektorze badawczo-rozwojowym i otwartości na międzynarodową współpracę. Wizyta delegacji z Pusan, jednego z najważniejszych ośrodków gospodarczych i naukowych Korei, potwierdza rosnące zainteresowanie regionem warmińsko-mazurskim. Podczas kilkudniowego pobytu goście mieli okazję zapoznać się z lokalnym potencjałem, uczestnicząc w spotkaniach z przedstawicielami samorządu, nauki oraz biznesu.

Intensywny program wizyty: od nauki po biznes

Program wizyty obejmował szereg spotkań i wizyt studyjnych, które miały na celu prezentację kluczowych instytucji i przedsiębiorstw regionu. Delegacja odwiedziła m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, gdzie zaprezentowano osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Kolejnym punktem programu była wizyta w Banku Żywności w Olsztynie, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie kontenera do uprawy hydroponicznej. Jest to wspólny projekt z Koreą Południową, który ma na celu wdrażanie nowoczesnych metod uprawy roślin bez użycia gleby.

W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przedstawiono natomiast innowacyjne rozwiązania w dziedzinie biotechnologii i bezpieczeństwa żywności. Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny zaprezentował z kolei możliwości wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw oraz transferu technologii. W Szczytnie delegacja spotkała się z przedstawicielami lokalnego samorządu oraz odwiedziła firmę specjalizującą się w produkcji placów zabaw eksportowanych na rynki międzynarodowe.

Ostatnim punktem wizyty był Elbląg, gdzie goście odwiedzili firmę zajmującą się hodowlą ślimaków na potrzeby przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, oraz Elbląski Park Technologiczny, który zaprezentował innowacyjne projekty realizowane w regionie.

Perspektywy współpracy: technologia, ekologia i nauka

Podczas wizyty omówiono potencjalne obszary współpracy, w tym technologie ekologiczne, digitalizację przemysłu oraz współpracę naukową. Przedstawiciele koreańskich uczelni, takich jak Uniwersytet w Pusan i Konyang, wyrazili zainteresowanie nawiązaniem współpracy z warmińsko-mazurskimi ośrodkami badawczymi, co mogłoby obejmować wymianę studentów oraz wspólne projekty naukowe.

Planowane są również misje gospodarcze do Korei Południowej, które umożliwią naszym przedsiębiorcom nawiązanie bezpośrednich kontaktów z koreańskimi partnerami. Pierwsza z nich ma się odbyć w czerwcu 2025 roku.

Kolejne kroki w budowaniu relacji

Wizyta delegacji koreańskiej była ważnym krokiem w rozwijaniu relacji gospodarczych i naukowych między Warmią i Mazurami a Koreą Południową. Obie strony wyraziły zainteresowanie dalszym dialogiem i analizą potencjalnych obszarów współpracy. Region warmińsko-mazurski, dotychczas postrzegany głównie jako destynacja turystyczna, coraz śmielej wkracza na arenę międzynarodowej współpracy gospodarczej i naukowej. Dzięki takim inicjatywom jak ta wizyta, region zyskuje szansę na wzmocnienie swojej pozycji jako miejsca sprzyjającego innowacjom i wymianie wiedzy.