W Jonkowie pod Olsztynem firma ERKO wybudowała nowoczesną fabrykę oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe, dzięki którym wprowadzi na rynek nowe produkty dla przemysłu elektrotechnicznego, automotive, kolejowego i lotniczego. Koszt inwestycji wynosi 37 mln zł.
Przemysł przyszłości
W marcu 2021 r. rozpoczęła się budowa ERKO 4 – zaawansowanej technologicznie fabryki oraz innowacyjnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, mającego służyć uczniom, studentom, a także innym przedsiębiorcom, którzy chcą poznać innowacyjne procesy i rozwiązania w szeroko rozumianej branży elektrotechnicznej.
W wyniku własnych prac rozwojowych opracowaliśmy nowatorską technologię produkcji systemu połączeń elektroenergetycznych wraz z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, której efektem będą 3 nowe grupy produktowe. Skupienie całego procesu – od projektu, przez produkcję, po nadzór – pozwoli nam zwinnie reagować na potrzeby klientów, zwłaszcza w zagadnieniach customizowanych – „szytych na miarę”. – mówi Piotr Pętlak, prezes zarządu ERKO.
Automatyzacja produkcji – szansa na rozwój
Oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej, w ramach ERKO 4 realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace i branży urządzeń medycznych, jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji procesów produkcyjnych (ERKO ROBOTICS).
Fabryka zostanie wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Prace ryzykowne i uciążliwe będą zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza – ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń – wyjaśnia Piotr Pętlak.
Inwestycja pozwoli także na zwiększenie mocy wytwórczych i wejście w nowe obszary rynku, co przełoży się na wzrost eksportu oraz wzmocnienie pozycji w e-commerce.
Działalność fabryki ERKO ma również wpłynąć na poprawę neutralności klimatycznej (emisji CO2 w przemyśle). W tym celu modyfikowane są procesy technologiczne służące wyeliminowaniu spalanych gazów używanych do lutowania, na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.
Praca przyszłości
W ramach Centrum Badawczo-Rozwojowego ERKO chce zadbać o kompetencje zawodowe pracowników – a także dzielić się wiedzą z lokalnymi przedsiębiorcami i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wspólnego realizowania ambitnych projektów.
We współpracy ze szkołami średnimi i uczelniami, wesprze kształcenie tak poszukiwanych na rynku przemysłowym technologów, konstruktorów, operatorów maszyn CNC i specjalistów nowych technologii. Firma planuje wrócić do organizowania wycieczek dla uczniów, które pozwolą na poznanie praktyczniej strony wymienionych zawodów. Myśli także o stworzeniu sześciomiesięcznego kursu przygotowującego do obsługi konkretnych maszyn.
Nasze inwestycje przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy dla wielu specjalistów, którzy będą mieli doskonałe warunki do poszerzania wiedzy i dalszego rozwoju. ERKO 4 będzie miejscem twórczej współpracy ze szkołami i uczelniami z regionu, a także przekazywaniem wiedzy i doświadczeń. Nowa fabryka umożliwi kształcenie dualne przyjazne uczniom i studentom, gdzie wiedzę teoretyczną zdobędą w szkole i na uczelni, a umiejętności praktyczne w ERKO 4. – dodaje prezes zarządu Erko.
Fabryka w Jonkowie została oddana do użytku w połowie lipca 2022 roku. Inwestycja warta łącznie 37 mln zł została sfinansowana częściowo z funduszy zewnętrznych – dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kredytów udzielonych przez BGK i PKO BP SA. Łącznie liczy 10 tys. m2 hali produkcyjno-magazynowej oraz 2 tys. m2 powierzchni biurowej.
ERKO – lider w branży
ERKO to wiodący na rynku producent końcówek i złączek kablowych i duża rodzinna firma z tradycjami. To też jeden z największych pracodawców w regionie, eksportujący swoje produkty do ponad 40 krajów na całym świecie. Z sukcesem wytwarza części dla przemysłu lotniczego, między innymi części do silników lotniczych i automatyzuje procesy produkcyjne w innych firmach. Współtworzy Regionalną Inteligentną Specjalizację „Zielona automatyzacja i cyfryzacja”. W tym roku świętuje swoje 40-lecie.
Źródło: www.erko.pl