Zakończyła się kolejna inwestycja w czystą energię na Warmii i Mazurach. W gminie Milejewo pod Elblągiem powstała farma wiatrowa. Prąd generowany przez wiatry wiejące nad regionem będzie mógł zasilić ponad 5 tysięcy gospodarstw.

Firma Tauron zakończyła budowę farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w gminie Milejewo koło Elbląga. Warto podkreślić, iż jest to już jedenasta farma wiatrowa tej grupy, a moc zainstalowana w 200 turbinach wynosi 416 MW. Nowa elektrownia o łącznej mocy 6 MW składa się z trzech turbin (każda o mocy 2 MW). Dzięki produkcji na poziomie 17,3 GWh rocznie farma zaspokoi potrzeby energetyczne ponad 5 tysięcy gospodarstw domowych, a uniknięta emisja CO2 sięgnie prawie 15 tysięcy ton rocznie.

Turbulencje gospodarcze będące konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę i pandemii koronawirusa nie zatrzymały transformacji Grupy Tauron. W najbliższych dwóch latach przyspieszymy inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w sieć dystrybucyjnąmówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

W 2025 roku planujemy dysponować 1 600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku – 3 700 MW. Będzie to stanowić ok. 80% całego miksu wytwórczego grupy – dodaje prezes.

Tauron dysponuje dziś aż jedenastoma farmami wiatrowymi: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń i Gołdap. We wszystkich tych farmach za pomocą łącznie 200 turbin jest wytwarzana energia elektryczna o łącznej mocy 416 MW.

Krzysztof Szumała, wójt gminy Milejewo, wyjaśnia: Ta inwestycja pokazuje, że inwestowanie w odnawialne źródła energii to sposób na zapewnienie dostaw energii mieszkańcom i zakładom pracy. W pewnym sensie powoduje to, że jesteśmy samowystarczalni. Co ważne, nasi mieszkańcy co prawda mieli obawy co do tej inwestycji, ale okazało się, że nawet potencjalny hałas wiatraków nie jest uciążliwy. To też pokazuje, że nasza gmina jest otwarta na tego rodzaju inwestycje, że u nas można je realizować. Dla nas jest to korzyść wizerunkowa – pokazujemy, że w gminie Milejewo warto inwestować.

Źródło informacji: gazetaolsztynska.pl

Źródło grafiki: gramwzielone.pl