Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju serdecznie zapraszają przedsiębiorców z terenu Polski Wschodniej do udziału w dwudniowym spotkaniu poświęconym tematyce gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Spotkanie będzie się składać z części ekspercko – dyskusyjnej prezentującej dobre praktyki GOZ krajowe i zagraniczne (pierwszy dzień) oraz z części warsztatowej (drugi dzień). Spotkanie zaplanowane jest w dniach 25 – 26 września br. w Olsztynie i adresowane jest do przedsiębiorców z branży drzewno-meblarskiej, rolno-spożywczej oraz transportowej.
Model gospodarki o obiegu zamkniętym jest odpowiedzią na ekonomiczne oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców, długoterminowe plany rozwoju biznesu jak i na budowanie wizerunku nowoczesnego przedsiębiorstwa. Pozwala na bardziej efektywnie wykorzystywanie zasobów, minimalizowanie odpadów, a tym samym redukcję marnotrawstwa. Przyczynia się też do większego bezpieczeństwa dostaw surowców, przynosi oszczędności ekonomiczne i korzyści środowiskowe.
Podczas dwudniowego spotkania będzie można dowiedzieć się:
- Czym jest Gospodarka o Obiegu Zamkniętym?
- Jak efektywnie wykorzystywać zasoby przedsiębiorstwa i budować przewagę konkurencyjną?
- Za pomocą jakich strategii i narzędzi reagować na rosnące wymogi regulacyjne, wyzwania środowiskowe i oczekiwania konsumentów?
- Jak przezwyciężać powszechne bariery w implementacji zrównoważonych rozwiązań i cyrkularnych modeli biznesowych?
- W jaki sposób firmy z regionu pomyślnie przeprowadziły transformację cyrkularną swoich przedsiębiorstw? (rzeczywiste przykłady od praktyków)
- Jak projektować i wdrażać innowacje oraz wzmacniać symbiozę przemysłową na rzecz zamykania obiegów? (wykłady naukowców i liderów zrównoważonego rozwoju)
Dodatkowo, podczas warsztatów przenalizowane zostaną na realnych studiach przypadków możliwości, bariery i szanse transformacji cyrkularnej przedsiębiorstw. Uczestnicy poznają unikatowe, wspierające transformację w kierunku GOZ narzędzia dla biznesu.
Korzyści z udziału w spotkaniu:
- wiedza, umiejętności i narzędzia umożliwiające transformację przedsiębiorstwa w kierunku GOZ,
- nawiązanie kontaktów biznesowych i możliwość zainicjowania długotrwałej współpracy między przedsiębiorstwami na poziomie lokalnym, krajowym, a także międzynarodowym w ramach Polish Circular Hotpost i European Circular Economy Stakeholder Platform,
- możliwość zaprezentowania swoich produktów i usług w formie wystawienniczej podczas European Sustainability Congress 2024 w ramach Circular Week 2024 – wydarzenia promującego koncepcje cyrkularne w Polsce i Europie.
Partnerem wspierającym organizację warsztatów w Olsztynie jest Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym w Olsztynie.
„Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” to dedykowany program edukacyjny dla przedsiębiorców, którego celem jest zwiększenie wiedzy i kompetencji przedsiębiorstw do transformacji w kierunku GOZ, prezentacja najlepszych praktyk w tym zakresie oraz wsparcie w nawiązywaniu partnerstw biznesowych na rzecz rozwiązań cyrkularnych. W ramach projektu przewidziane są warsztaty, spotkania eksperckie, wizyty studyjne, działania sieciujące oraz usługi informacyjno-konsultacyjne świadczone przed ekspertów m.in. z obszaru GOZ. Działania te adresowane są do przedsiębiorców z terenu Polski Wschodniej, tzn. woj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) 2021-2027.
Serdecznie zapraszamy do udziału w najbliższym spotkaniu w ramach „Akademii Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”, który odbędzie się w Olsztynie. Liczba miejsc ograniczona!
Więcej informacji o projekcie: „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”.
Pełny program znajdziesz tutaj.