Od dziś można już odwiedzać wyjątkową, innowacyjną przestrzeń na regionalnej mapie nauki  – Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM Kortosfera zlokalizowane przy Wydziale Humanistycznym.

1700 metrów kwadratowych z nauką

Choć droga Kortosfery była długa (umowa na unijne dofinansowanie projektu UWM została podpisana w grudniu 2017 roku, a budowa ruszyła w marcu 2019 roku), to wreszcie odwiedzający mogą z niej korzystać.

Centrum to nowoczesna i interaktywna ekspozycja stała, specjalistyczne laboratoria, pracownia mikroskopowa i sale do pokazów naukowych. To doskonała okazja, aby odkryć fascynujący świat nauki. Kortosfera zajmuje 1700 metrów kwadratowych powierzchni, ma pięć kondygnacji, znajduje się w niej 140 eksponatów tematycznych, od Ziemi po Kosmos, nowoczesne, specjalistyczne laboratoria i pracownie (w tym mikroskopowa) oraz interaktywne wystawy.

— To wielki dzień i wielkie dzieło — stwierdził marszałek Gustaw Marek Brzezin obecny na otwarciu Kortosfery, dodając, że to wielkie święto dla całego regionu, bo projekt służący promocji nauki i UWM jest też ściśle związany z walorami regionu: naturą, przyrodą, zdrowym, życiem i promuje mocne strony Warmii i Mazur.

Co można zobaczyć?

Kortosfera jest ściśle powiązana z działalnością naukową Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.  Na parterze znajduje się „Podziemne królestwo”, czyli ekspozycja poświęcona ziemi i temu, czego nie widać na co dzień, choćby korzeni roślin. Na pierwszym piętrze można zobaczyć wystawę „Sieję, więc jestem”, związaną z rolnictwem, uprawą roślin, hodowlą zwierząt i produkcją żywności. Na drugim piętrze zlokalizowany jest dział „Człowiek: istota jedząca”. To centrum wiedzy na temat układu pokarmowego i zależności co jeść, żeby dieta była zdrowa. Tuż obok znajdują się również laboratoria, w których można samodzielnie eksperymentować: biologiczno-chemiczne oraz żywności. Jest też laboratorium wysokich energii z cewką Tesli generującą wyładowania atmosferyczne oraz generatorem Van da Graffa emitującym iskrę elektryczną o długości do kilku metrów (jednak ze względu na emisję dźwięków niezalecane dla dzieci poniżej 6 roku życia).
Trzecie piętro to wystawa „Jak wyżywić przyszłość”, z której można czerpać informacje jak rolnictwo wpływa na naszą planetę, jakie wyzwania czekają rolnictwo przyszłości, o druku żywności na drukarkach 3D czy owadach jako źródło białka. Z kolei najwyższe piętro to królestwo dla najmłodszych dzieci w wieku 2-6 lat. Mogą się tu stać młodymi odkrywcami kosmosu i poprzez zabawę poznać astronomię i wiele zjawisk fizycznych.

Otwarte 7 dni w tygodniu

Centrum będzie otwarte codziennie, przez siedem dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku w godz. 9-19, a w weekendy w godz. 10-18). Wejście do Kortosfery jest płatne.

Bilety można kupić bezpośrednio w budynku w biletomacie lub punkcie kasowym, a także przez stronę internetową Kortosfery https://www.kortosfera.uwm.edu.pl/kup-bilet/. Bilet na część wystawienniczą kosztuje 25 zł (ulgowy 20 zł), do laboratoriów (60 min) — 25 zł (ulgowy 20 zł). Dodatkowo płatne jest wejście do laboratorium wysokich energii (5 zł).

Według szacunków Kortosferę ma rocznie odwiedzić 56 tys. osób.

Źródło: uwm.edu.pl