Wojewoda warmińsko-mazurski wydał właśnie pozwolenie na rozpoczęcie budowy ul. Nowobałtyckiej.

Najpierw ZRID

W celu rozpoczęcia budowy ul. Nowobałtyckiej, jednej z największych drogowych inwestycji ostatnich lat w Olsztynie, miasto musiało uzyskać Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID). Starania w tej sprawie trwały kilka miesięcy. Okazało się, że trzeba uzupełniać złożoną dokumentację, bo prawnicy wojewody wytknęli w niej szereg nieprawidłowości. W końcu jednak nastąpił szczęśliwy i oczekiwany finał i wojewoda warmińsko-mazurski wydał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej dla budowy ul. Nowobałtyckiej. Wydanie decyzji ZRID umożliwiło miastu przystąpienie do kolejnego etapu przygotowań.

Znaczący wpływ Nowobałtyckiej na obszar funkcjonalny miasta

Na planowaną już od dłuższego czasu ul. Nowobałtycką z niecierpliwością czekają kierowcy, którzy korzystają z obecnej ul. Bałtyckiej. Jest ona dwupasmowa tylko na odcinku od ronda OKS do okolic skrzyżowania z ul. Rybaki. Nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 527 miałby znaczący wpływ na miasto i jego obszar funkcjonalny, również ze względu na wyprowadzenie lokalnego i ponadlokalnego ruchu w kierunku węzła obwodnicy miasta Olsztyn Południe, który usprawnia dojazd do drogi ekspresowej S7.

Równolegle do ul. Bałtyckiej

Duże nadzieje z tym projektem wiążą zwłaszcza ci, którzy obecną ul. Bałtycką wjeżdżają i wyjeżdżają z Olsztyna, ponieważ ulica ta stała się wąskim gardłem tej części miasta. Dlatego też potrzebne jest tam nowe rozwiązanie komunikacyjne, czyli ul. Nowobałtycka, która ma biec równolegle do ul. Bałtyckiej, po drugiej stronie torów. Będzie to swego rodzaju zachodnia obwodnica Olsztyna.

Ulica Nowobałtycka to droga, którą wychodzili, wyprosili i którą będą budować mieszkańcy. To wewnętrzna obwodnica miasta, która pozwoli mieszkańcom Likus, Gutkowa i po części Redykajn na spokojne życie. Ta inwestycja otwiera nam również nowe możliwości inwestycyjne na ponad 100 niezagospodarowanych hektarach w tamtej części miasta, gdzie będzie mogło powstać osiedle mieszkalne – powiedział Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.

Inwestycja za 272 mln zł

W przypadku ul. Nowobałtyckiej główne elementy inwestycji obejmują budowę dwujezdniowej drogi i infrastruktury dla pieszych i rowerzystów: chodniki, ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe, usprawnienie transportu publicznego dzięki zatokom autobusowym i inteligentnym systemom sterowania ruchem (ITS) i nowoczesne obiekty inżynierskie, takie jak wiadukt nad linią kolejową, podziemne przejście pod ul. Kanarkową oraz przepusty na ciekach wodnych. Projekt zakłada również poprawę bezpieczeństwa poprzez zainstalowanie sygnalizacji świetlnej, ogrodzenia i ekranów antyhałasowych. Zadbano także o ekologię, planując zieleń wzdłuż trasy oraz płotki herpetologiczne dla ochrony zwierząt.

Budowa ul. Nowobałtyckiej, której koszt wyniesie ok. 272 mln zł, pozwoli odciążyć ruch w tej części miasta i regionu. Jest dofinansowana z unijnych funduszy. Pod koniec listopada władze Olsztyna podpisały umowę z władzami samorządu województwa na finansowanie tej inwestycji.

Źródło informacji: gazetaolsztynska.pl

Źródło zdjęcia: Wizualizacja firmy Dromos