Urząd Statystyczny w Olsztynie opublikował raport na temat sytuacji społeczno-gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego za wrzesień 2024 r. W porównaniu do zeszłego roku dane wyglądają optymistycznie.

Lepsza sytuacja na rynku pracy

Średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 r. wyniosło 129,8 tys. osób, co oznacza spadek o 2,8% w stosunku do poprzedniego roku. Mimo że w regionie odnotowano niewielki wzrost liczby bezrobotnych w stosunku do sierpnia (o 60 osób, czyli 0,2%), bezrobocie nadal pozostaje niższe niż przed rokiem – liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1,2 tys. osób (3,2%) w porównaniu do września 2023 r.

Wrześniowa stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wyniosła 7,8% i była jedną z najwyższych w Polsce. W niektórych powiatach, takich jak bartoszycki, braniewski i kętrzyński, bezrobocie jest nadal wysokie, choć widoczny jest lekki spadek w porównaniu do ubiegłego roku. W powiecie bartoszyckim stopa bezrobocia wyniosła 15,5% (wobec 16,7% przed rokiem), w braniewskim 14,5%, a w kętrzyńskim 14,4%. Olsztyn, z bezrobociem na poziomie 2%, pozostaje miastem o najniższym wskaźniku bezrobocia w regionie.

Więcej mieszkań

Raport wskazuje na dynamiczny rozwój sektora budownictwa mieszkaniowego. We wrześniu liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych była ponad dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Wzrosła również liczba mieszkań oddanych do użytku – do 540, co stanowi wzrost o 8,2% w stosunku do września 2023 r. Mimo spadku liczby wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym (spadek o 7,7%), trend wzrostu liczby nowych mieszkań jest wyraźny.

Najwięcej mieszkań oddano do użytku w Olsztynie (706) oraz powiecie olsztyńskim (600), natomiast najmniej w powiatach gołdapskim (17) i kętrzyńskim (23). Co ciekawe, mieszkania o największej przeciętnej powierzchni użytkowej (powyżej 130 m²) powstawały głównie w powiatach węgorzewskim, piskim i lidzbarskim, podczas gdy najmniejsze mieszkania – o powierzchni poniżej 60 m² – budowano w Olsztynie i Elblągu.

Nowe perspektywy rozwoju

Dane pokazują, że region warmińsko-mazurski notuje zmiany w budownictwie mieszkaniowym. Inwestycje w nowe mieszkania mogą przyciągnąć nowych mieszkańców, a stabilizacja rynku pracy oraz wzrost dostępnych nieruchomości mogą stworzyć nowe perspektywy rozwoju dla powiatów i miast regionu.


Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2024 r. (Źródło: US w Olsztynie)

Stopa bezrobocia rejestrowanego według powiatów w 2024 r. (Źródło: US w Olsztynie)

Mieszkania oddane do użytkowania na 10 tys. ludności według powiatów w okresie styczeń–wrzesień 2024 r. (Źródło: US w Olsztynie)

Mieszkania oddane do użytkowania na 10 tys. ludności według powiatów w okresie styczeń–wrzesień 2024 r. (Źródło: US w Olsztynie)

Migracja ludności do podolsztyńskich gmin w parze z dobrymi warunkami dla inwestorów

Z raportu pn. ” Sytuacja demograficzna województwa warmińsko-mazurskiego w 2023 r.  Urzędu Statystycznego w Olsztynie wynika również, że pod koniec czerwca tego roku Warmię i Mazury mieszkało 1 milion 353 tysięcy mieszkańców, czyli o prawie 5 tysięcy mniej niż na koniec 2023 roku. Spośród powiatów na plus wyszedł tylko powiat olsztyński.

Stało się tak przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby mieszkańców gmin bezpośrednio sąsiadujących z Olsztynem. Największe przyrosty zanotowały gminy Stawiguda oraz Dywity, zwiększyła się też liczba mieszkańców wiejskich terenów gminy Barczewo.

– Gminy są przygotowane do tego, by tworzyć dobre warunki dla inwestorów. To powoduje powstanie miejsc pracy, a wtedy deweloperzy widzą potencjał poszczególnych gmin, żeby budować mieszkania i dają możliwość zakupu mieszkań taniej niż w Olsztynie  komentował niedawno te dane starosta Andrzej Abako na antenie Radia Olsztyn.

Potwierdzają one zauważalny już od lat trend zmian w rozmieszczeniu przestrzennym ludności w regionie, które są głównie efektem przemieszczeń z miast na otaczające je obszary wiejskie.

Jak wynika z informacji zawartych w opracowaniu „Sytuacja demograficzna województwa warmińsko-mazurskiego w 2023 r.” w latach 2000-2023 w 21 spośród 116 gmin regionu liczba ludności się zwiększyła. W grupie tej były m.in. gminy położone w pobliżu Olsztyna i innych miast województwa. Wśród 13 jednostek administracyjnych o przyroście ludności większym niż 10% znalazło się sześć gmin powiatu olsztyńskiego – Stawiguda, Dywity, Jonkowo, Gietrzwałd, Purda i Barczewo, dwie gminy wiejskie powiatu elbląskiego – Elbląg i Milejewo, miasto Lubawa oraz cztery gminy wiejskie zlokalizowane obok miast o tej samej nazwie – Szczytno, Ełk, Iława i Giżycko.

Źródła: US Olsztyn, powiatolsztynski.pl