Żywność wysokiej jakości to jedna z tzw. regionalnych inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur – nasz powód do dumy. Strategiczne partnerstwo Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury z RabenSea & Air oraz GRG Foods Polska pozwoli na wzrost eksportu rodzimych produktów spożywczych. To dobra wiadomość zarówno dla regionalnych i krajowych producentów, jak i zagranicznych konsumentów.
Ogłoszenie współpracy pomiędzy Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury, Raben Sea & Air oraz GRG Foods Polska to przełomowe wydarzenie dla sektora eksportu artykułów spożywczych poza terytorium Unii Europejskiej. Połączenie sił, możliwości i doświadczeń trzech liderów w branży pozwoli stworzyć optymalny łańcuch dostaw – od polskiego producenta do zagranicznego konsumenta. Żywność – szczególnie ta świeża i wymagająca chłodzenia – to towar szczególnie wrażliwy, którego transport musi odbywać się w restrykcyjnych warunkach. Zachowaniu wysokiej jakości produktów sprzyja przede wszystkim czas, dlatego, aby dotrzeć na odległe rynki, konieczny jest efektywny proces logistyczny.
Bezpiecznie i szybko aż nad Pacyfik
Ambicją GRG Foods jest wejście na rynki Bliskiego Wschodu (krajów Zatoki Perskiej) oraz Azji Pacyficznej, co będzie możliwe dzięki transportom lotniczym.
– To partnerstwo jest milowym krokiem w kierunku wzmocnienia reputacji Polski jako kluczowego gracza na globalnym rynku eksportu żywności – twierdzi Anckur Jayant Bhatia, założyciel GRG Foods Polska. – Dzięki bliskiej współpracy z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury oraz RabenSea & Air, nie tylko ulepszamy autorski łańcuch dostaw, ale również stwarzamy nowe możliwości dla plantatorów, producentów oraz zakładów przetwórczych z terenu całego kraju.
Dzięki kooperacji z RabenSea & Air, przy jednoczesnym wykorzystaniu nowoczesnego zaplecza obsługi naziemnej Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, GRG Foods umożliwi polskim produktom szybkie, pewne i bezpieczne dotarcie na odległe rynki.
Impuls do rozwoju dla polskich przedsiębiorstw
Ta zapowiedź rosnącego popytu na polską żywność jest nie tylko dobrą wiadomościąadresowaną do polskich producentów, ale i motywatorem do rozwoju, ponieważ nasz rodzimy potencjał w tej branży docenia cały świat.
Cała trójka zapowiada ścisłą współpracę w drodze do zbudowania mocnej sieci, która ułatwi proces eksportowy oraz wzmocni rozpoznawalność i renomę polskich produktów spożywczych na scenie globalnej.
– Cieszymy się, że jesteśmy częścią tej przełomowej inicjatywy – mówi Piotr Toczyłowski z RabenSea & Air. – Wspólnie stworzymy wydajny i efektywny ekosystem logistyczny, który wesprze polską produkcję rolno-spożywczą i otworzy im drogę do nowych grup odbiorców na wschodzących rynkach do niedawna niedostępnych z racji odległości.
Synergia potencjałów
Rolę lotniska w tym projekcie komentuje Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., podmiotu Zarządzającego Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury:
– Bierzemy pełną odpowiedzialność za zapewnienie strategicznego dostępu do międzynarodowych tras lotniczych oraz zgodność z wymogami z zakresu bezpieczeństwa transportu żywności.
Dzięki synergii działania trzech podmiotów, mamy szansę na efekt „kuli śniegowej”, dzięki któremu zyska zarówno regionalna, jak i krajowa gospodarka. To kolejny dowód na to, że współpracując, potęgujemy nasz potencjał.
Źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury