15 października 2024 roku rozpoczął się trzeci nabór wniosków Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027, którego celem jest wprowadzenie pionierskich rozwiązań dla obszarów peryferyjnych i zapóźnionych, które mają uczynić je bardziej atrakcyjnymi do życia i pracy.
Jakich obszarów mogą dotyczyć projekty?
Oferta naboru skierowana jest w szczególności do obszarów, które charakteryzują:
- Niskie wskaźniki rozwoju ekonomicznego na tle UE;
- Słaby dostęp do usług świadczonych w interesie ogólnym, często zależny od zmian demograficznych;
- Peryferyjne położenie, spadek znaczenia, wpływu.
Projekty mogą się koncentrować na obszarach wiejskich, ale mogą też obejmować obszary miejskie, które pozostają w tyle pod względem rozwoju społeczno-ekonomicznego. Ich skala i wielkość mogą się różnić w zależności od celów projektu a dotyczyć mogą np. lokalnych obszarów (między innymi przedmieścia), dzielnic miejskich, wsi i społeczności wiejskich, małych lub średnich miast lub całych regionów, które cierpią z powodu peryferyjności lub pozostają w tyle.
4 zakresy tematyczne
Nabór wniosków będzie ukierunkowany tematycznie i otwarty na propozycje dotyczące czterech szczegółowych celów programu (SO):
- SO 1.2: Wzmacnianie umiejętności w zakresie inteligentnej specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości
- SO 2.5: Ekologizacja mobilności miejskiej
- SO 3.1: Poprawa połączeń transportowych regionów wiejskich i peryferyjnych
- SO 4.1: Wzmocnienie zarządzania na rzecz zintegrowanego rozwoju terytorialnego
Projekty powinny promować dobre zarządzanie poprzez procesy inkluzywne i partycypacyjne, wspierając transformację społeczno-gospodarczą poprzez rozwój kapitału ludzkiego i poprawę zdolności komunikacyjnej z innymi obszarami. W ramach projektu partnerzy powinni rozwijać praktyczne i trwałe wyniki oraz rozwiązania poprzez testowanie konkretnych, nowatorskich lub pionierskich pomysłów za pomocą działań pilotażowych.
Projekty na małą skalę
Jest to nabór na tzw. projekty na małą skalę, gdzie całkowity budżet projektu wynosi do 800 000 euro (dofinansowanie wyniesie maksymalnie 640 000 euro ze środków EFRR). Jednocześnie formularz aplikacyjny dla projektów na małą skalę jest uproszczony i ogranicza się jedynie do dwóch pakietów zadań.
Partnerstwo projektowe powinno składać się z partnerów co najmniej z trzech krajów, z których dwa znajdują się w Europie Środkowej: tj. władz lokalnych i regionalnych (lub powiązanych instytucji), stowarzyszeń, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych itp. Zaangażowanie organizacji badawczych powinno być ograniczone, odzwierciedlając ich główne role dostawców wiedzy lub wsparcia dla podmiotów lokalnych/regionalnych.
Termin składania wniosków upływa 10 grudnia 2024 roku
Dla zainteresowanych aplikowaniem przygotowano również szereg instrumentów wsparcia. Specjalnym narzędziem wspierającym wnioskodawców w przygotowaniu wniosków i doborze partnerów jest platforma „społeczności wykonawców”. Platforma ułatwia poszukiwanie potencjalnych partnerów do projektów oraz prezentuje istniejące pomysły. W ramach platformy organizowane są także spotkania informacyjne i konsultacyjne dla zarejestrowanych uczestników. Dodatkowo oferuje „narzędzie samooceny” (Self-assessment tool), które pomaga potencjalnym wnioskodawcom samemu oszacować dojrzałość i jakość własnej propozycji projektowej.
Dodatkowo Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza na seminarium informacyjne online dla polskich wnioskodawców, organizowane razem ze Wspólnym Sekretariatem 24 października 2024 roku.
Rejestracja jest otwarta do godz. 10:00 w dn. 22 października br.
Zachęcamy również do konsultacji pomysłów projektowych z regionalnym punktem kontaktowym Interreg działającym przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, tel. 89 521 93 26/24, mail: ewt@warmia.mazury.pl.