Cittaslow

IDEA CITTASLOW WYWODZI SIĘ Z RUCHU SLOW FOOD I NARODZIŁA SIĘ WE WŁOSZECH W 1998 ROKU.ROK PÓŹNIEJ CZTERY WŁOSKIE MIASTECZKA POWOŁAŁY DO ŻYCIA MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE CITTASLOW.

Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.

Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się do realizowania celów ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie do polskiej sieci miast Cittaslow należy dwadzieścia pięć miast - dwadzieścia z woj. warmińsko-mazurskiego: Bartoszyce, Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Działdowo, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Orneta, Pasym, Reszel, Ryn oraz Sępopol.

Członkami sieci Cittaslow są także miasteczka z innych regionów – wielkopolska Murowana Goślina, Rejowiec Fabryczny z Lubelszczyzny, śląskie Kalety, Prudnik i Głubczyce z Opolszczyzny oraz Nowy Dwór Gdański z Pomorza.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow jest organizacją non profit i jej celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia. Siedzibą ruchu jest włoskie Orvieto.

Więcej informacji o polskich miasteczkach Cittaslow na stronie internetowej www.cittaslowpolska.pl oraz na stronie międzynarodowego ruchu www.cittaslow.org

Na facebooku informacji o miasteczkach Cittaslow szukajcie na profilu Cittaslow Polska

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej znajdziesz tutaj.

  
Akceptuję