Informacje ogólne

Województwo warmińsko-mazurskie to wyjątkowe połączenie potencjału miejsca i potencjału ludzi

- połączenie to tworzy idealne warunki dla biznesu.

 

 

mapa regionWarmia i Mazury położone są w północno-wschodniej części Polski, nad Zalewem Wiślanym, w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej granicy Unii Europejskiej z obwodem kaliningradzkim. Od wschodu region sąsiaduje z województwem podlaskim, od południa z mazowieckim, od południowego zachodu z kujawsko-pomorskim i od zachodu - z województwem pomorskim. Mieszka tu prawie 1,5 mln osób. Stolicą regionu jest Olsztyn, inne duże miasta to Elbląg i Ełk. Z powierzchnią ponad 24 tys. km² warmińsko-mazurskie jest czwartym co do wielkości województwem w kraju.

 

Województwo niewątpliwie należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym rejonów Polski. Warmia i Mazury, nazywane też "Krainą Tysiąca Jezior", stanowią również interesujące miejsce dla inwestorów. Nic więc dziwnego, że sukcesywnie przybywa firm lokujących swój kapitał w warmińsko-mazurskim. Przedsiębiorcy zainspirowani spektakularnym sukcesem takich inwestorów, jak Michelin Polska czy grupa IKEA coraz chętniej korzystają z bogactwa kadr, surowców naturalnych i zaplecza akademickiego.

 

Obecnie do wiodących dziedzin gospodarki województwa warmińsko-mazurskiego można zaliczyć turystykę, produkcję zdrowej żywności, przemysł drzewny, produkcję maszyn i urządzeń – gdzie stosuje się czyste technologie przemysłowe i korzysta z odnawialnych źródeł energii, proekologiczną gospodarkę leśną, produkcję jachtów oraz ekoturystykę.

 

Z tymi branżami wiążą się również inteligentne specjalizacje, wskazane w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025. Inteligentne specjalizacje oznaczają skoncentrowanie się na kilku wybranych dziedzinach gospodarki, opartych o zasoby naturalne regionu. W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego są to ekonomia wody, zakładająca działalność gospodarczą, związaną z bogactwem wód na Warmii i Mazurach – jezior, rzek i Zalewu Wiślanego, przemysł drzewny i meblarski oraz przemysł spożywczy, nastawiony na produkcję żywności wysokiej jakości.

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej znajdziesz tutaj.

  
Akceptuję