Żywność wysokiej jakości

W województwie warmińsko-mazurskim działa ok. 26 tys. małych i średnich gospodarstw dostarczających żywność naturalną, tradycyjną i ekologiczną na bazie własnych surowców. Sieć rozwija się coraz dynamicznej - obecnie co jedenaste gospodarstwo ekologiczne w Polsce znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim (daje nam to drugie miejsce w kraju), a blisko 15 procent upraw rolnych, objętych systemem kontroli w rolnictwie ekologicznym, znajdowało się właśnie w naszym regionie. Z ekologicznych bogactw Warmii i Mazur czerpią firmy produkujące artykuły spożywcze i napoje – w regionie działa ich około 900.

 

Idealne warunki inwestycji to nie wszystko. Warmia i Mazury stanowią przyjazne otoczenie biznesu, proponując wsparcie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, zaplecze logistyczne i ułatwienia dla inwestorów.
Wsparcie naukowe

Warmia i Mazury mają znaczący potencjał do tworzenia kadr dla innowacyjnej gospodarki

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Działający w strefie przedsiębiorcy mogą liczyć na najwyższy w Polsce poziom pomocy publicznej – firmy mogą tu odzyskać nawet 70% kwalifikowanych kosztów nowej inwestycji lub dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników.

Nasze przewagi

Województwo warmińsko-mazurskie to wyjątkowe połączenie potencjału miejsca i potencjału ludzi

                                              

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu. Więcej znajdziesz tutaj.

  
Akceptuję